Skład węgla

Węgiel kopalny to nic innego jak skały osadowe, które utworzyły się w wyniku gromadzenia i przeobrażania się szczątków roślinnych. Jeśli chodzi o skład węgla, wchodzą w niego różne związki organiczne i mineralne związki nieorganiczne, a także woda. Zawierają także niewielkie ilości pierwiastków takich jak: tlen, węgiel, wodór, azot, siarka, ale także german, uran, czy arsen.

Rodzaje węgla kopalnego

Wyróżnia się kilka rodzajów, w zależności od zawartości pierwiastka węgla. Jeśli wynosi on poniżej 60% jest określany mianem torfu. W przypadku zawartości pomiędzy 60%-75% węglem brunatnym a od 75% do 97% węglem kamiennym. Antracyt znajduje się w przedziale od 92%-95%, natomiast szungit ma maksymalnie 99%.

Węgiel brunatny jest najczęściej wykorzystywany jako paliwo w przemyśle, ale także do ogrzewania domów, z prostej przyczyny, po prostu jest on bardzo tani. Jego cena wynika z wielu minusów, które wiążą się z jego spalaniem. Po pierwsze i najważniejsze w znacznym stopniu przyczynia się do tworzenia smogu. Ma on słabą jakość, ponadto jest wilgotny i łatwo chłonie wodę. Poza tym zawiera dużo popiołu i siarki. Podsumowując, aby uzyskać tyle samo ciepła co z węgla kamiennego, należy zakupić go 2-3 razy więcej.

Drugim najbardziej powszechnym rodzajem, jest węgiel kamienny, który ma znacznie lepszy skład opału, słabiej chłonie wilgoć i nie zawiera aż tyle popiołu i siarki. Dzięki niemu jesteśmy w stanie otrzymać dużo więcej ciepła, niż w przypadku węgla brunatnego. Nie zmienia to jednak faktu, że w dużym stopniu przyczynia się do zmian klimatycznych.

Skład węgla i skład opału

Od dnia 24 listopada 2013 roku zgodnie z nowymi przepisami, podziemne składowanie dwutlenku węgla, będzie możliwe tylko i wyłącznie po uzyskaniu koncesji. Koncesja będzie udzielana przez ministra do spraw środowiska, po wcześniejszym skonsultowaniu sytuacji z prezydentem, wójtem, czy burmistrzem miasta. Od tego czasu wszelkie opłaty związane z przechowywaniem, w znacznej mierze stanowią dochody dla gminy.

Do opału zalicza się także węgiel ekogroszek, koks opałowy i miał opałowy. Ekogroszek nie wytwarza lotnych związków siarki i zostawia po sobie minimalne ilości popiołu. Koks opałowy jest wycofywany ze sprzedaży, ze głównie ze względu na wysoką cenę, która jest związana z pozyskiwaniem. Z kolei miał podobnie jak ekogroszek charakteryzuje się wysoką efektywnością ekologiczną.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *