Kto może zostać elektrykiem

Uzyskanie uprawnień do wykonywania niektórych zawodów jest trudne, trzeba skończyć szkołę o odpowiednim kierunku, zdać egzaminy zawodowe. W przypadku elektryka ścieżka zawodowa jest znacznie łatwiejsza.

Kto może zostać elektrykiem?

Droga do tego zawodu jest otwarta dla wszystkich chętnych. Rocznie uprawnienia zdobywa ponad 100 tys. osób i większość z nich znajduje zatrudnienie. To właśnie zapotrzebowanie na pracowników w tym zawodzie wpływa na jego popularność.Najprostsze uprawnienia eksploatacyjne do 1 KV może uzyskać każdy, kto ukończył szkołę podstawową i ma skończone 18 lat oraz zadał egzamin przed komisją akredytowaną przez Urząd Regulacji Energetyki.

Szkolenia SEP

Ustawa „Prawo energetyczne” oraz wydane do niej rozporządzenia nie narzucają konieczności ukończenia kursu SEP. W praktyce oznacza to, że osoby które ukończyły szkoły kierunkowe, odbyły praktyki zawodowe, mogą bezpośrednio przystępować do egzaminu.Inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób, które nigdy nie miały do czynienia z prądem. To przede wszystkim w ich interesie jest ukończenie odpowiedniego szkolenia SEP składającego się z części teoretycznej i praktycznej.

Część teoretyczna obejmuje zasady BHP (bardzo istotne w przypadku prądu), podstawowe symbole stosowane w energetyce, zasady działania urządzeń elektrycznych, obwodów.

Część praktyczna to wykonywanie napraw urządzeń, wymiana części elektrycznych, budowa sieci elektrycznej. Zaletą szkoleń SEP jest ich niska cena i skonkretyzowany program powodują, że trwają one kilka dni i pozwalają szybko przystąpić do egzaminu.

Uprawnienia SEP

Każdy kto chce wykonywać zawód elektryka musi posiadać uprawnienia sep odpowiedniego rodzaju. Podstawowymi uprawnieniami SEP są uprawnienia w zakresie dozoru lub eksploatacji do 1 KV. Egzaminy dla tych kategorii uprawnień różnią się między sobą, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by połączyć obie specjalizacje.

W ramach D lub E można uzyskać uprawnienia w zakresie:

• G1 – instalacje, urządzenia, sieci wytwarzające, zużywające i przetwarzające prąd,
• G2 – urządzenia, które do wytworzenia ciepła korzystają z energii elektrycznej,
• G3 – urządzenia do wytwarzania, przetwarzania, przesyłania gazu korzystające z energii elektrycznej.

Wszystkie uprawnienia ważne są przez okres pięciu lat, potem trzeba je odnowić zdając egzamin przed komisją akredytowaną.

Uzyskanie bardziej specjalistycznych uprawnień wymaga nie tylko zdania egzaminu, ale także wykształcenia kierunkowego i doświadczenia zawodowego.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *