Zima jest okresem, w którym właściciele domków jednorodzinnych zmuszeni są do uzupełnienia zapasów opału. Szczególnie trudne zadanie stoi przed tymi, którzy posiadają piece zasilane węglem. Kupno węgla wysokiej jakości nie jest łatwym zadaniem. Jak kupić węgiel, by nie żałować i nie dać się oszukać?
Jak wybrać skład węgla?
Ceny węgla rosną z roku na rok i zakup już jednej tony jest sporym wydatkiem, który może poważnie nadwyrężyć domowy budżet, dlatego nie warto podejmować decyzji na szybko. Warto porównywać oferty i ceny w poszczególnych składach, ponieważ mogą one znacznie się od siebie różnić. Jednak tym, co powinno wzbudzić niepokój, są ceny zbyt niskie, podejrzanie okazyjne. Pozwala to sądzić, że węgiel może pochodzić z niepewnego źródła i nie być najlepszej jakości.
Jakiego węgla unikać?
Każdy właściciel składu węgla zobowiązany jest na życzenie klienta udostępnić mu dokumentację świadczącą o pochodzeniu opału. Ostatnimi czasy rynek zalewany jest przez kiepskiej jakości węgiel pochodzący od naszych sąsiadów. Takiego opału lepiej unikać. CO z tego, że cechuje się on naprawdę niską ceną, skoro jego wartość opałowa jest znikoma? Nie spala się on w całości, pozostawia sporo resztek i nie generuje dużej ilości ciepła.
Wybierając skład opału, warto postawić na ten, który posiada zadaszenie. Zima to okres, kiedy deszcz i śnieg potrafi padać niemal codziennie. Wystarczy wyobrazić sobie, ile tej wilgoci wchłania węgiel, który leży pod gołym niebem. Jego wysuszenie w przydomowej piwnicy może potrwać wieki, a początkowo nie będzie się palił praktycznie w ogóle. Nie mówiąc już o tym, że jego waga znacznie wzrośnie, co oznacza, że zmieści się go o wiele mniej w jednej tonie.
Węgiel hurt – czy warto?
Wiadomo, że osoby kupujące węgiel hurtem mogą liczyć na o wiele lepsze ceny. Jednak w przydomowych piwnicach ciężko pomieścić więcej niż jedną, dwie tony opału. Sprzedaż hurtowa skierowana jest raczej do przedsiębiorców, którzy potrzebują węgla do swoich zakładów produkcyjnych.
Składy węgla cennik
Każdy skład węgla powinien w widocznym miejscu posiadać wywieszony cennik do wiadomości klientów. Co ciekawe, większość składów umożliwia swoim klientom zakup węgla w workach. To dobre rozwiązanie, kiedy nie chce się od razu kupować większej ilości opalu, jeśli nie jest się pewnym co do jego jakości.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z http://www.alpari.com.pl/