Do czego służą kleje przemysłowe?

Nitowanie, spawanie, skręcanie – tradycyjne mechaniczne metody łączenia elementów produktów wytwarzanych w przemyśle coraz częściej zastępowane jest klejeniem. Wysokiej jakości kleje przemysłowe są tanie, proste w użyciu a uzyskane wiązania są nadzwyczaj wytrzymałe i trwałe.

Czym różni się klej przemysłowy od zwykłego?

Kleje przemysłowe to najczęściej substancje wyprodukowane na drodze syntezy chemicznej. W niektórych obszarach gospodarki stosuje się także kleje pochodzenia naturalnego – w ostatnim czasie na fali nurtu eko można nawet zauważyć zwiększenie zainteresowania tego rodzaju klejami. Jednak do skutecznego łączenia elementów konstrukcji budowlanych, motoryzacyjnych, lotniczych używa się wyłącznie klejów syntetycznych.

Kleje występują w postaci past, żelów, sztyftów, płynów. Niektóre rodzaje klejów wymagają połączenia dwóch lub więcej składników przed aplikacją. Przy ich stosowaniu wymaga się zabezpieczeń osobistych pracowników. Fakt emitowania szkodliwych substancji odróżnia kleje przemysłowe od tych stosowanych w warunkach domowych.

Jak dobrać kleje przemysłowe?

Wśród czynników, które decydują o wyborze kleju przemysłowego najważniejszym jest rodzaj materiału, z którego wykonane są łączone klejem elementy. Choć w powszechnych użyciu są wykorzystywane kleje uniwersalne, to w procesach produkcyjnych lub w budownictwie używa się takich substancji łączących, które dedykowane są do określonej grupy materiałów.

Ważnym warunkiem doboru kleju są także warunki temperaturowe, zarówno te związane z produkcją jak i warunki atmosferyczne, które mogą mieć wpływ na jakość gotowych konstrukcji już podczas użytkowania.

Nie bez znaczenia jest także rozmiar sklejanej szczeliny. Szczeliną nazywa się odległość dzieląca od siebie łączone za pomocą kleju elementy.

Zawsze podczas sklejania należy zadbać o to, aby klejone powierzchnie były dobrze oczyszczone oraz odtłuszczone. Czasem wymaga to obróbki wstępnej oraz zastosowania specjalnego podkładu (gruntu).

Jaki klej przemysłowy dobrać do materiału?

Do sklejania metali najlepsze są kleje anaerobowe. Są to substancje, które łączą oraz zabezpieczają metale. Kleje anaerobowe nie zawierają rozpuszczalników, które wchodzą w reakcję z metalami.

Aby zwielokrotnić działanie kleju można użyć aktywatorów do klejów anaerobowych. Należy stosować je na metale niewchodzące w reakcję, np. stal nierdzewna, cyna, złoto, aluminium. Do miedzi, brązu, mosiądzu tego rodzaju klejów nie poleca się.

Kleje cyjanoakrylowe łączą szybko i trwale powierzchnie o niewielkich szczelinach. Kleje z tej grupy mają wydłużony czas wiązania. Aby przyspieszyć ten proces stosuje się akceleratory, czyli aktywatory.

Metakrylowe kleje stosowane w przemyśle to jedno lub dwuskładnikowe substancje wykorzystywane do łączenia elementów w konstrukcjach odpowiedzialnych za przenoszenie znacznych obciążeń.

Do sklejania elementów wyprodukowanych z różnych materiałów najlepsze są kleje polimerowe. Stosuje się je tam, gdzie ważne jest zachowanie elastyczności połączenia.

Kleje przemysłowe dostępny jest w ofercie Elektronika.mcc.pl.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *