Kiedyś węgiel kamienny był najbardziej popularnym paliwem grzewczym. Węglem palono dużo, kupowano go luzem i nie zwracano uwagi jaki węgiel jest i jak ogrzewa dom czy mieszkanie. Dzisiaj, poprzez liczne badania, stwierdzono, że jednak węgiel kamienny jest opałem szkodliwym dla środowiska i zdrowia.
Ponadto znacznie wzrosła również ludzka świadomość dotycząca ochrony środowiska. Z tego też powodu węgiel stał się już praktycznie tylko surowcem do wyrobów lepszych materiałów do palenia.
Worek węgla może być koksem workowanym
Ekogroszek i koks to produkty wytworzone z węgla kamiennego. Poprzez specjalne procesy grzewcze, niszczy się to co w węglu jest złe, pozostawiając oczyszczone i dobre dla środowiska paliwo grzewcze.Dlatego dzisiaj coraz rzadziej spotkać można w sprzedaży worek węgla a coraz częściej koks workowany lub ekogroszek w workach.
Jak powstaje koks workowany?
Węgiel kamienny wypala się w specjalnych piecach w bardzo wysokiej temperaturze od 600 do 1200 stopni Celsjusza. W wyniku tego procesu, surowy węgiel kamienny, pozbawiony zostaje rożnego rodzaju gazów, cieczy czy związków organicznych. Po zakończonym procesie wypalania nie mamy już węgla kopalnianego a czysty koks.Koks jest bardzo energetycznym paliwem grzewczym, jest czysty, przyjazny środowisku a wszystko to dlatego, bo co złe, zostało wcześniej wypalone z węgla w piecu.Koks na ogół sprzedaje się jako koks workowany, jest wykorzystywany w specjalnych piecach grzewczych, gdzie tworzy czyste paleniska.
Ekogroszek też jest produktem powstałym z węgla kamiennego
Chociaż odstępuje się już od ogrzewania domów węglem to innym produktem powstałym z niego jest ekogroszek. Uważa się, że jest to paliwo grzewcze na miarę XXI wieku. Ekogroszek pozyskuje się poprzez kruszenie węgla, przesiewanie zbyt małych kawałków przez sito i uzyskiwanie odpowiednich kawałków ekogroszku.Powstałe jego rozmiary pozwalają na spalanie ekogroszku w piecach z samodzielnym podajnikiem. Jest to również bardzo wydajne i ekonomiczne paliwo, które podczas spalania emituje bardzo niskie ilości tlenków siarki i tlenków azotu.
Węgiel kamienny to podstawa
Węgiel kamienny stał się zatem surowcem do produkowania paliwa grzewczego, które jest mocne, ma dużą wartość energetyczną a przy tym jest przyjazne środowisku.Dobrze więc, że nie został on zmarnowany i zbyt szybko spisany na straty. Węgiel kamienny stał się podstawą dla koksu i ekogroszku.