Jak sprawdzić szczelność kanałów wentylacyjnych?

Nie każdy wie, że szczelność kanałów wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych ma ogromne znaczenie. Jeśli instalacja nie będzie spełniać określonych norm, to bardzo szybko odnotujemy spadek jest wydajności. W wielu przypadkach utrata szczelności stanowi zagrożenie dla użytkowników budynku. Podczas pomiarów pomocny jest profesjonalny tester szczelności kanałów wentylacyjnych. Dzięki niemu można wykryć wszystkie nieprawidłowości.

Skuteczność pracy wentylacji

Instalacja wentylacyjna pracuje prawidłowo tylko wtedy, gdy jest zgodna z aktualnie obowiązującymi normami oraz standardami. Szczelność ma ogromny wpływ na jej efektywność, a także koszt użytkowania. Oznacza to, że każdy ubytek powietrza generuje niepotrzebne straty. W niektórych przypadkach są to ogromne pieniądze.

Warto również wiedzieć, że brak szczelności stwarza idealne warunki do rozwoju organizmów żywych. Oznacza to, że w kanale wentylacyjnym lub klimatyzacyjnym może pojawić się grzyb, czy też inne drobnoustroje, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby systematycznie przeprowadzać pomiary instalacji. W tym celu wykorzystuje się tester szczelności kanałów wentylacyjnych.

Powody utraty szczelności instalacji

Szczelność kanałów wentylacyjnych może być spowodowana wieloma różnymi czynnikami. Zwykle jest to spowodowane upływającym czasem, a także jakością zastosowanych komponentów. Oczywistym jest, że zużywają się one podczas pracy, a więc mogą one ulec uszkodzeniu.

Nieszczelności zwykle pojawiają się w okolicy połączeń podłużnych oraz poprzecznych przewodów. Nierzadko pojawiają się one w bliskiej okolicy od kratek wentylacyjnych. Wszystko uzależnione jest od indywidualnego przypadku. Za pomocą zaawansowanego testera szczelności kanałów wentylacyjnych możemy dokładnie określić powód awarii.

Eliminacja źródła nieszczelności

Nieszczelny kanał wentylacyjny można naprawić. Oczywiście jest to usługa realizowana przez doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów. W pierwszej kolejności wykorzystują oni tester szczelności kanałów wentylacyjnych. Dzięki temu można dowiedzieć się, gdzie znajduje się usterka, a także jak wysoka jest strata powietrza,

Czas trwania naprawy uzależniony jest od stopnia uszkodzenia instalacji. Im poważniejsza usterka, tym dłużej trwa jej eliminacja.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Pascal s.c.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *