Informacje, które warto posiadać przed wdrożeniem systemu andon

System andon jest jednym z narzędzi stosowanych w lean production czyli tak zwanej „odchudzonej produkcji”. Na czym wyżej wspomniana polega? Otóż na tym, aby w maksymalny sposób ograniczyć marnotrawienie w procesie produkcji, co przekłada się na zmniejszenie strat i adekwatnie wzrost zysków. W tym artykule powiemy sobie o kilku ważnych informacjach, które warto posiadać przed wdrożeniem systemu andon.

System andon w pigułce

Podstawowym narzędziem systemu Andon jest tablica świetlna przy użyciu której można w szybki sposób zgłaszać nieprawidłowości, jakie zostały zaobserwowane w procesie produkcyjnym. Po dokonaniu zgłoszenia tablica wydaje sygnały świetlne oraz dźwiękowe, dzięki czemu lider może w szybki sposób podjąć odpowiednie kroki.

Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania istnieje możliwość zatrzymania produkcji na etapie, na którym został znaleziony błąd i w konsekwencji uniknięcie strat spowodowanych puszczeniem do produkcji wadliwego towaru.

Wdrożenie sytemu andon w pigułce

Wdrożenie systemu andon odbywa się w dwóch etapach. Pierwszym z nich jest zainstalowanie wersji pilotażowej, na podstawie której można ocenić czy system sprawdza się w danym przedsiębiorstwie oraz podjąć decyzję co do etapu drugiego, jakim jest wdrożenie jego pełnej wersji.

W związku z powyższym, jeżeli zarząd podejmie decyzję o wdrożeniu systemu w pełnej wersji wówczas koniecznym będzie zamontowanie większej ilości tablic oraz ich zaprogramowanie z uwzględnieniem zapisów raportu z okresu jego testowania, a także wzbogacenie o dodatkowe oprogramowanie, a tym samym również i funkcje.

Jakie zalety niesie ze sobą posiadanie systemu w przedsiębiorstwie?

Główną i zarazem najważniejszą zaletą jest zminimalizowanie strat powstałych w toku produkcji, a tym samym zwiększenie również zysków. W jaki sposób się to odbywa? Mianowicie w taki, że wykrycie i zasygnalizowanie defektu odbywa się dużo szybciej, w związku z czym istnieje niemal natychmiastowa możliwość zatrzymania produkcji właśnie już w momencie wykrycia błędu. Dzięki temu dalsze partie wadliwego towaru nie są produkowane.

Koszty systemu – duże czy małe?

Jak możemy się domyślić koszty wdrożenia systemu do najtańszych nie należą, a wynika to przede wszystkim z faktu jego skomplikowanego montażu i posiadania odpowiedniej wiedzy w temacie jego programowania.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *