Dlaczego niezużyte leki zaliczamy do odpadów niebezpiecznych?

Odpady stanowiące szczególne zagrożenie dla środowiska naturalnego oraz zdrowia ludzi i zwierząt określane są jako odpady niebezpieczne. Tego typu przedmioty i substancje mogą być poddane bezpiecznej utylizacji wyłącznie w specjalnie przygotowanych do tego zakładach. Cały proces podlega restrykcyjnej kontroli.

Odpady niebezpieczne powstają również w domu

Choć na pozór może się wydawać, że niebezpieczne odpady są wyłącznie domeną zakładów przemysłowych, rzeczywistość jest inna. Każde gospodarstwo domowe produkuje odpady, które zaliczane są do tej grupy.

Do najczęściej spotykanych można zaliczyć zużyty sprzęt RTV i AGD, baterie i akumulatory, przeterminowane i niewykorzystane leki, kartridże i tonery czy resztki różnego rodzaju farb, klejów i środków do konserwacji i ochrony drewna.

Niewykorzystane leki – dlaczego są niebezpieczne?

Niezależnie od tego, czy chcemy pozbyć się leków niewykorzystanych czy przeterminowanych, nie należy wrzucać ich do kontenera na odpady zmieszane. Dotyczy to nie tylko antybiotyków, ale również wszelkiego rodzaju maści, syropów czy powszechnie dostępnych leków przeciwbólowych.

Niewłaściwie pozbywanie się odpadów medycznych (poprzez kanalizację czy razem z innym odpadami komunalnymi), stanowi ogromne zagrożenie dla środowiska naturalnego. Usuwanie substancji biologicznie aktywnych nie jest na ten moment przeprowadzane w oczyszczalniach ścieków. Z kolei po trafieniu na miejsce składowania odpadów, odpady medyczne przedostają się do gleby i wód lokalnych. Może to doprowadzić do skażenia i zatruć. Ponadto, zmniejsza to skuteczność antybiotyków, ponieważ mikroorganizmy poddane stałej ekspozycji, wytwarzają z czasem odporność na leki.

Gdzie wyrzuć leki?

Większość aptek posiada specjalny kontener na niewykorzystane farmaceutyki. Jest to najwygodniejszy sposób na odpowiedzialne pozbywanie się odpadów medycznych. Do tego momentu leki należy przechowywać w bezpiecznych warunkach.

Wystarczy zgromadzone, zbędne leki zapakować do torby i przy najbliższej wizycie w aptece zapytać farmaceutę o możliwość pozostawienia ich do utylizacji. W ten sposób Odpady niebezpieczne trafią do specjalistycznego zakładu, który pozbędzie się ich w sposób niezagrażający środowisku naturalnemu.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *