Technologia TFT

Rozwój technologii sprawił, że komputery zostały zminiaturyzowane. Jednym z ciekawszych rozwiązań są monitory ciekłokrystaliczne – LCD (Liquid Crystal Display). Ich innowacyjność została wzmocniona poprzez technologię TFT (Thin Film Transistor), która odpowiada za pracę pojedynczego piksela. Pozwoliło to uzyskać obraz wysokiej jakości.

Precyzja działania ukryta pod skrótami – TFT i LCD

Pod hasłem matryce aktywne kryją się wspomniane wyświetlacze TFT LCD. Zastosowana w nich technologia pozwala uzyskać obrazy o wysokiej ostrości barw, wysokiej rozdzielczości – zwłaszcza w porównaniu z typowymi wyświetlaczami ciekłokrystalicznymi. Warto zwrócić także uwagę, że ich temperatura pracy mieści się w zakresie od – 20 stopni Celsjusza do + 70 stopni Celsjusza.

Thin Film Tranzystor to tranzystor cienkowarstwowy, który stosowany jest w monitorach ciekłokrystalicznych znanych pod nazwą LCD. Wykorzystanie TFT sprawia, że uzyskany obraz jest niezwykle dobrej jakości. Wynika to z precyzji samego wykonania urządzenia, jak i ciągłego ulepszania technologii produkcji.

Wyświetlacze TFT LCD – rodzaje

Rynek wyświetlaczy TFT LCD jest spory, ponieważ można znaleźć na nim wiele typów tych urządzeń, takich jak:

– monochromatyczny,
– standardowy,
– temperaturowy,
– z kontrolerem czy z wyświetlaczem bar.

Wyświetlacze TFT LCD można również skategoryzować według następujących cech charakterystycznych: podświetlenia, kontrastu, rozmiaru (przykładowo: 4.0 cal, 9.0 cal), jasności, powierzchni aktywnej, rozdzielczości, wersji TFT (wyróżniamy: TN, cyfrową IPS, cyfrową i analogową), ilości pinów czy typu panelu dotykowego.

Zastosowanie monitorów TFT LCD

Unikalność rozwiązania i wysoka jakość obrazu wyświetlaczy TFT LCD spowodowała, że bardzo szybko stały się one dość powszechne w wielu dziedzinach życia i przemysłu. Mnogość sprzętów gospodarstwa domowego wokół nas sprawia, że monitory te ułatwiają obsługę na przykład: pralki lub urządzenia wielofunkcyjnego. Coraz częściej wykorzystywane są one w rozwiązaniach, które poniekąd „sterują” mieszkaniem.

Nie do przecenienia jest jednocześnie wykorzystanie wyświetlaczy TFT LCD w przemyśle, zwłaszcza w trakcie produkcji – na przykład: podzespołów, produktów z branży gastronomicznej, jak i w branży technicznej. Zastosowanie takich monitorów jest bardzo przydatne do obsługi licznych maszyn bez względu na panujące warunki w hali budynku. Za ich pomocą można w bardzo szczegółowy sposób ustalać parametry fizyczne, chemiczne, a także parametry techniczne – jak wielkość i grubość.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na unisystem.pl

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *