„Flamandzkie Oko” – nowy typ zawiesi linowych

Konstrukcja zawiesi linowych podlega ciągłym przeróbkom i udoskonaleniom. Dzięki temu ich parametry są stale ulepszane, co oczywiście ma wpływ na jakość pracy i wytrzymałość zawiesi. Tak zwane „Flamandzkie Oko”, jest ich dość interesującym wariantem. Co warto wiedzieć na jego temat?

Tulejka w kształcie stożka

Dość charakterystyczną cechą tegoż wariantu zawiesi, jest specjalnie ukształtowana tuleja. Jej kształt – patrząc od strony przeciwnej do ładunku – jest w pewnym stopniu spłaszczony. Dzięki temu unika się ryzyka zaczepienia tulei w trakcie jej przeciągania (np. dołem). Jest to rozwiązanie bezpieczne i wygodne, gdyż od tej właśnie strony ładunek jest wciągany.

To oczywiście nie jedyna zaleta tego modelu tulei. Jego zakrzywiony kształt sprawia, że zawiesia linowe są stabilniej zamocowane. Specyficzna konstrukcja detalu zwiększa również bezpieczeństwo podczas łączenia zawiesi w wiązki. Tym samym trwałość tej struktury jest jeszcze wyższa. To jednak nie wszystkie zalety „Flamandzkiego Oka”.

Niewielkie zużycie

Specyficzna konstrukcja zawiesi sprawia, że wchodząca w jego skład lina, znacznie lepiej znosi duże obciążenia pracą. Wysoka trwałość liny jest czynnikiem decydującym przy eksploatacji zawiesi, dlatego tak ważne jest, by w „Oku” nie było żadnych zbędnych elementów trących i zagięć. Zwiększona trwałość modelu ma oczywiście znaczenie w kontekście dopuszczalnych obciążeń pracą!

Co ciekawe, zawiesia linowe w konfiguracji „Flamandzkiego Oka”, znacznie lepiej znoszą długotrwałą pracę w warunkach oddziaływania wysokich temperatur. Jest to zasługą wprowadzenia stalowej tulei (w miejsce aluminiowej) i specjalnego, stalowego rdzenia. Dzięki temu element ten wykazuje znacznie większą nośność nawet w temperaturze 400 stopni Celsjusza.

Zaplot i zaprasowanie

Tak zwane „Flamandzkie Oko” jest specyficzną formą zawiesia, która wyróżnia się oryginalnym zaplotem i doskonałym zaprasowaniem. W ten sposób udało się zyskać połączenie, które zapewnia maksimum stabilności przy najniższych obciążeniach niszczących. Co ważne – zasada ta dotyczy lin w układzie 6 splotek.

Reasumując, zawiesia linowe w układzie „Flamandzkiego Oka”, to gwarancja stabilności i bezpieczeństwa transportu nawet dużych obciążeń. Efekt ten uzyskano w zasadzie dzięki minimalnym modyfikacjom konstrukcyjnym i zastosowaniu specjalistycznych materiałów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *