Czym zakuwane są liny stalowe, by były mocne i trwałe

Aby lina stalowa miała mocną nierozerwalną pętlę, musi być prawidłowo zakuta. Do tego celu wykorzystuje się odpowiednie klamry i specjalistyczne maszyny zaciskowe. Klamra zaciskająca musi być wykonana z materiału trwałego, odpornego na korozję i na uszkodzenia mechaniczne (łamanie, kruszenie, wyginanie).

Jakie klamry są używane do zaciskania stalowych lin?

Zakuwanie lin stalowych wykonuje się za pomocą klamry, która musi być bardzo wytrzymała i mocno zaciskała utworzoną z liny stalowej pętlę. Zaciski te spełnią swoją funkcję, gdy będą wykonane z miedzi, aluminium lub stali.

Oprócz konkretnego surowca do wykonania klamer musimy uwzględnić jeszcze pewne dodatkowe cechy tych zacisków. Aby zakuwanie lin stalowych było na najwyższym poziomie, klamry powinny być o kształcie cylindrycznym albo stożkowym.

Do czego służą zakuwane liny stalowe?

Liny ze stali z pętlą wykorzystuje się w wielu dziedzinach życia zarówno prywatnego, hobbystycznego, jak i przemysłowego. Między innymi liny takie przydadzą się np. przy powieszeniu huśtawki w pokoju dziecinnym lub w ogrodzie.

Dzięki temu, że wymyślono zakuwanie lin stalowych, bardzo łatwo doholujemy zepsute auto do warsztatu samochodowego bez obawy, że lina z haka sama się rozwiąże. Tak samo podczas wspinaczki górskiej liny z pętlami doskonale asekurują alpinistę.

Co zrobić, by końcówki zakutej liny się nie rozwarstwiały?

Stalowa lina wykonana jest z kilku prętów. Są one ze sobą spiralnie skręcone. Aby końcówki liny były jednolite, należy końcówkę skrętu drutów zabezpieczyć przed rozwarstwieniem. W tym celu posłużyć może specjalna ciekła żywica, która po zalaniu końcówki pręta zastyga, przechodząc w stały.

Dzięki zalaniu żywicą wystających końcówek z zakutych lin ze stali mamy pewność, że lina będzie długo służyć. Zakryte końcówki tworzywem są bezpieczne dla użytkownika, gdyż chronią go np. przed zranieniem, zadrapaniem, czy bolesnym ukłuciem.

Co to znaczy, że lina jest zarobiona?

Końcówki liny zarabia się poprzez opalanie. Dzięki temu skręcone druty zlepiają się ze sobą. Gdy ostygną, końcówkę liny należy oszlifować. Zarabianie liny to inny niż zalewanie żywicą, sposób sklejania ze sobą pojedynczych drutów wystających z zakutej liny.

Zarówno zarabianie, jak i żywicowanie końcówek lin stalowych wykonuje dział produkcyjny, który zakuwa liny w pętle. Liny stalowe mogą być nagie lub powleczone ochronną powłoką z PCV. Dzięki dodatkowej obwolucie lina staje się jeszcze trwalsza.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *