Budowa oraz największe zalety zawiesi linowych

Materiały wykorzystywane do produkcji zawiesi cechują się dużą różnorodnością. Najpowszechniej wykorzystywane zawiesia wykonane są z pasów, łańcuchów oraz lin. Zawiesia linowe charakteryzuje duża wytrzymałość i szerokie spektrum dopuszczalnego obciążenia roboczego (DOR). Jak są zbudowane? Jakie inne zalety posiadają?

Przeznaczenie zawiesi linowych.

Zawiesia linowe powszechnie stosuje się jako skuteczne rozwiązania narzędziowe przy podnoszeniu ładunków. Najchętniej stosuje się je do przenoszenia betonowych i stalowych elementów. Znajdują się w powszechnym użytku w budownictwie, przemyśle, ale także w zakładach produkcyjnych oraz rolnictwie.Zawiesia z lin często znajdują się w wyposażeniu żurawi, cięgników oraz suwnic. Służą do zawieszania, obwiązywania lub podtrzymywania podnoszonego ładunku. Najbardziej wytrzymałe posiadają udźwig sięgający 16 ton.

Budowa zawiesi linowych.

Wykonuje się je z ocynkowanych lin stalowych o dużej elastyczności. Cieńsze stalowe liny zwane owijkami zaplata się wokół włókiennego rdzenia. Zawiesia stalowe odznaczają się trwałością oraz dużą odpornością na korozję oraz zmiany temperatur. Różnią się od siebie liczbą cięgien, rodzajem zacisku oraz rodzajem zakończenia.Liczba cięgien użytych w zawiesiach tego typu waha się od jednego do czterech. Spośród stosowanych zacisków można wyszczególnić zaciski typu F, czyli zaciskane tulejami aluminiowymi, zaciski typu S zaplatane oraz typu Fv, czyli zaciskane tulejami stalowymi. Natomiast, jeśli chodzi o zakończenia wyszczególnia się ich ponad dwadzieścia m.in. obustronne pętle zaciskane tuleją aluminiową oraz jednocięgnowe, zaplatane, obustronnie zakończone pętlą.

Najważniejsze zalety zawiesi linowych.

Zawiesia linowe posiadają wiele zalet. Najważniejszą z nich jest ich cena. Zawiesia łańcuchowe o podobnym udźwigu są czterokrotnie droższe, więc różnica w kosztach użytkowania jest duża. Cechują się też stosunkowo niewielką wagą, względem ciężaru, jaki są w stanie przenosić. Spektrum DOR zaczyna się od 400 kilogramów i może sięgać 16 ton.Dodatkowo wszystkie zawiesia tego typu są atestowane, ich współczynnik bezpieczeństwa jest wysoki i wynosi 5:1. Do tego przy swojej giętkości oraz dużej wytrzymałości są proste i wygodne w użytkowaniu.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *