Wiercenia w betonie, żelbetonie i innych konstrukcjach

Beton i jego pochodne to dziś podstawowy budulec stosowany do wznoszenia rozmaitych konstrukcji. Budynki, mosty, drogi i wiele innych wykonuje się z zastosowaniem betonu. Jest to materiał łatwy do przygotowania, tani, łatwy w obróbce, a przy tym na tyle odporny na zniszczenia czy korozję, że żadna współczesna budowa nie może się bez niego obyć. Niezależnie od typu wznoszonej konstrukcji, do jej postawienia na pewno będzie trzeba użyć mniej lub więcej betonu.

Współczesne budynki są coraz bardziej zaawansowane konstrukcyjne. Nie brak takich, które pną się na kilkaset metrów w górę. Odporność na przewrócenie zapewnia im właśnie beton i żelbeton z pomocą stalowych zbrojeń i szkieletów. Po zaschnięciu beton będzie jednak wymagał dodatkowej obróbki. Dla przykładu konieczne będą wiercenia w betonie, głównie po to, aby przeprowadzić przez ściany i stropy konieczne instalacje. Nie zawsze takie otwory można uzyskać za pomocą szalunków, dlatego i wiercenie jest jedynym wyjściem.

Wycinanie otworów w betonie jest konieczne

Zaletą betonu jest między innymi to, że można z niego dzięki szalunkom uzyskać ściany różnych kształtów. To dzięki temu architekci mają tak duże pole do popisu i można obserwować, jak na całym świecie powstają budynki o zadziwiających kształtach. Jednak nie każdy kształt można uzyskać. Szczególnie trudno lub nawet niemożliwe jest, aby w szalunku wykonać drobne otwory. Wiercenie otworów w żelbecie czy betonie wykonuje się więc dopiero wtedy, gdy cała konstrukcja stoi i beton jest już twardy. Nawet gdyby otwory można było wykonać poprze szalunkowanie, to zazwyczaj cięcie betonu czy wycinanie otworów w betonie jest prostsze. Jest to możliwe dzięki zastosowanej nowoczesnej technice.

Profesjonalne wiercenia w betonie i żelbetonie

Wykonane nawiertów zazwyczaj zleca się firmom zewnętrznym, które specjalizują się w wykonywaniu wierceń. Dzięki profesjonalnym narzędziom są one w stanie wykonać bardzo skomplikowane nawierty o wysokiej precyzji i jakości. Dostępne dziś na rynku narzędzia pozwalają na wiercenie otworów w żelbecie i betonie, które nie mają negatywnego wpływu na całość konstrukcji. Prace takie nie ingerują w stabilność budowli, a są przy tym dość ciche i bezpyłowe. Dzięki nowoczesnym otwornicom i wiertłom można wykonywać nawet wiercenie po skosie, a nie tylko prostopadłe.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *