Paletopojemnik – nowoczesny sposób na przechowywanie płynów

Przechowywanie płynów o dużej objętości wiąże się z wieloma utrudnieniami. Zachowanie odpowiedniej szczelności pojemnika, zabezpieczenie towaru przed warunkami zewnętrznymi i ochrona środowiska to podstawowe priorytety przy projektowaniu tychże konstrukcji. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Wielopłaszczyznowa struktura

Każdy paletopojemnik składa się z kilku elementów, które pełnią rolę transportową i ochronną. Pod tym względem wyróżniamy tu trzy podstawowe moduły.

Pierwszym z nich jest moduł ochronny, będący kratownicą zabezpieczającą pojemnik przed oddziaływaniami mechanicznymi. Kratownica ta jest najczęściej wyprodukowana ze stali galwanizowanej. Kontenery IBC posiadają również specjalną podstawę (w formie palety), która ułatwia osadzenie zbiornika na powierzchni płaskiej i zabezpieczenie go przed przeciekaniem. Integralną częścią paletopojemnika jest zbiornik (najczęściej wykonany z tworzywa sztucznego), którego pojemność wynosi najczęściej od 500 do 1000 litrów.

Wlew i spust

Użytkowanie paletopojemników nie byłoby możliwe, gdyby nie rozbudowany system wlewów i spustów. Dzięki nim możliwe jest łatwe i szybkie napełnienie zbiornika, jego wyczyszczenie lub spuszczenie.

Otwór wlewowy większości kontenerów ma średnicę 150 mm. Rozmiar ten jest kompatybilny z większością rur i węży przemysłowych, za pomocą których można zbiornik napełnić. Oprócz niego paletopojemniki posiadają kilka zaworów spustowych. Najczęściej są one rozmieszczane na przeciwległych płaszczyznach bocznych, dzięki czemu można z nich łatwo korzystać i to bez konieczności wyczerpującego przesuwania pojemnika.

Paleta to podstawa

Kontenery IBC nie mogłyby spełniać swojej funkcji, gdyby nie zaimplementowane w nich palety. W zależności od modelu mogą być to konstrukcje drewniane, plastikowe lub metalowe.

Wybór określonej platformy jest zależny przede wszystkim od pojemności zbiornika i jego przeznaczenia. Sama masa pojemnika jest relatywnie mała i waha się w okolicach 60 – 70 kilogramów. Wpływ na nią ma przede wszystkim wspomniana kratownica i – w zależności od modelu – podstawa.

Podsumowanie

Paletopojemniki to bardzo ciekawie zaprojektowane zbiorniki na materiały płynne, które mogą pomieścić nawet kilka metrów sześciennych płynów. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie i nie ogranicza się wyłącznie do ogólnie rozumianego przemysłu.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *