Do czego przydają się kompresy włókninowe?

W medycynie, ale także w kosmetologii i w domu, często korzysta się z różnego rodzaju kompresów. Do niedawna dostępne były wyłącznie kompresy gazowe, dziś w wielu przypadkach lepsze okazują się kompresy włókninowe. Czym są i jakie mają zalety?

Z czego robi się włókninowe kompresy?

Kompresy włókninowe są zrobione ze specjalnej włókniny kompresowej. Do jej wytworzenia stosuje się celulozę, wiskozę, polipropylen czy poliester. Podobnie jak bawełnę, można je skutecznie wyjałowić w procesie sterylizacji.W przeciwieństwie do tradycyjnej gazy, włóknina nie powstaje w wyniku tkania, ale sklejania i prasowania włókien materiału. Działanie ciśnienia i temperatury sprawia, że tworzy się jednorodny materiał o nieuporządkowanym układzie włókien.

Podstawowe właściwości kompresów włókninowych

Proces produkcji włókniny kompresowej sprawia, że uzyskuje ona cenne właściwości. Przede wszystkim jest ona doskonale higroskopijna. Wchłania o wiele większe ilości wody i innych płynów niż gaza. Ta cecha jest wykorzystywana m.in. do tamowania krwotoków czy przemywania ran.Nieregularny układ włókien sprawia, że kompres włókninowy można ciąć i nie trzeba się obawiać, że do rany przedostaną się strzępiące się nitki. Poza tym włóknina idealnie dopasowuje się do kształtu ciała, co pozwala bardzo dobrze zabezpieczyć ranę.Natomiast nie powinno się stosować opatrunków z włókniny bezpośrednio na otwarte rany czy tkanki. Kompres włókninowy ma miniaturowe włoski, które gdy dostaną się do rany, mogą powodować zakażenie.

Gdzie są najbardziej przydatne?

Kompresy włókninowe jałowe, czyli pozbawione wszelkich drobnoustrojów, są wykorzystywane podczas operacji i zabiegów chirurgicznych oraz do opatrywania niektórych ran. Działają one zarówno jako tampony, jak i pozwalają dobrze odkazić ranę czy pole operacyjne. Takie kompresy, odpowiednio nacięte, są bardzo dobrym zabezpieczeniem wszelkiego rodzaju wkłuć. Przydaje się tu elastyczność włókniny, dzięki której dopasowuje się ona do podłoża.Coraz częściej używa się kompresów włókninowych w opiece długoterminowej. Częstym problemem są w niej odleżyny, niejednokrotnie sączące się. Kompresy włókninowe pochłaniają wydzielinę, a jednocześnie zapewniają dobrą wentylację.Nie można też zapomnieć o wykorzystaniu kompresów włókninowych w kosmetyce, także też domowej. Dlatego warto mieć takie kompresy także w domowej apteczce.

Więcej informacji znajdziesz na stronie kompresy włókninowe.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *