Budowa zrobotyzowanych stanowisk spawalniczych

Zrobotyzowane stanowiska spawalnicze są dobrym wyborem dla każdego rozmiaru zakładu, gdyż dobrze zbudowane oraz zoptymalizowane stanowisko zapewni oszczędność czasu, większą przepustowość oraz pozwoli zaoszczędzić na robociźnie oraz materiałach.
W artykule przedstawię 4 sposoby, które pozwolą stworzyć zrobotyzowane stanowiska spawalnicze.

SPOSÓB 1

Konfiguracja aplikacji spawalniczej zakłada pracę na robocie spawalniczym, który jest połączony ze źródłem zasilania oraz 1- lub 2-stanowiskowym stołem spawalniczym. Dla dużych gabarytów spawalnych używane będą dwa stoły, a dla małych elementów spawalnych umieścimy tylko jeden stół spawalniczy.

Zasada działania opiera się na pewnego rodzaju cyklowi, który rozpoczyna się w momencie w którym robot łączy zaciśnięte elementy na stanowisku 1. Następnie operator odbiera zespawane elementy na stanowisku 2. I cykl jest powtarzany, aż do zakończenia pracy.

SPOSÓB 2

Budowa stanowiska w tym sposobie ściśle opiera się na budowie stanowiska ze sposobu pierwszego. Tak samo występuje tutaj robot, który jest połączony ze źródłem zasilania, lecz funkcję stanowiska, którą w poprzednim sposobie pełnił stół, tym razem pełni ją pozycjoner dwuosiowy.

Zasada działania również nie różni się zbytnio od tej którą mieliśmy możliwość w teorii zbudować w sposobie pierwszym. Jednak kluczowy element, którym jest pozycjoner dwuosiowy, w tym przypadku pozwala nam na pracę z elementami o dużo większych gabarytach, które wymagają zmiany orientacji przestrzennej w trakcie procesu spawalniczego.

SPOSÓB 3

W kolejnym wariancie stanowisko może być rozbudowane o sterowanie dodatkowymi osiami. W przedstawionej na rys. 3 konfiguracji główna oś obrotnika jest pionowa, natomiast oś na każdej z dwóch leżni jest pozioma.

Dzięki konfiguracji 3 dodatkowych osi stanowisko to jest obsługiwane przez operatora w jednym miejscu, a zaciśnięte elementy na każdym z dwóch stołów mogą być łączone w dowolnym położeniu kątowym.

Konfiguracja taka jest najczęściej stosowana w przypadku elementów o konstrukcji ramowej. Konfiguracja stanowiska występuje także w wariancie z 3 pionowymi lub 3 poziomymi osiami obrotu.

SPOSÓB 4

W przypadku konieczności zastosowania pozycjonera o więcej niż dwóch stopniach swobody, który mieliśmy możliwość obserwować w sposobie 2, uzasadnione jest wykorzystanie wariantu z robotem pełniącym rolę pozycjonera.

Zastosowanie dwóch współpracujących ze sobą robotów przemysłowych jest rozwiązaniem najbardziej elastycznym o zdecydowanie większej funkcjonalności od wcześniej opisanych systemów. Robot pełniący rolę pozycjonera charakteryzuje się zazwyczaj udźwigiem od kilkudziesięciu do kilkuset kilogramów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *