Skuteczne klejenie metalu? Warto wybrać klej anaerobowy

Elementy metalowe, na przykład śruby czy połączenia gwintowe, można ze sobą kleić. Konieczne jest wtedy wybranie kleju, który będzie mógł zapewnić trwałe, skuteczne wiązanie. Takie właściwości mają kleje anaerobowe, które nazywane są również klejami beztlenowymi lub threadlockerami.

Kleje anaerobowe – dedykowane do metalu

Kleje anaerobowe to specjalny typ klejów, które przeznaczone są do klejenia metali. Zostały one opracowane w latach pięćdziesiątych i stały się wówczas prawdziwą rewolucją w łączeniu ze sobą elementów metalowych.

Podczas gdy inne preparaty nie dają skutecznego łączenia metal – metal, klej anaerobowy może zapewnić najwyższą trwałość i wytrzymałość takich połączeń.

Klejami tego typu można wiązać ze sobą elementy wykonane z różnych metali, na przykład ze stali, mosiądzu czy też z aluminium. Bardzo dobrze nadają się także do klejenia elementów metalowych z niemetalowymi, na przykład z tworzywami sztucznymi, szkłem.

Jak działa klej anaerobowy?

Kleje tego typu posiadają specyficzne działanie, ponieważ zaczynają działać w warunkach beztlenowych – stąd też określane są jako kleje beztlenowe.

Wiązanie pomiędzy powierzchnią metalową a inną powierzchnią następuje przy braku powietrza. Metal pełni wtedy rolę katalizatora, dochodzi do wytworzenia jonów klejonego metalu oraz do trwałego utwardzenia kleju bez dopływu tlenu.

Rodzaje klejów anaerobowych – niska, średnia i wysoka siła wiązania

W użyciu znajdują się różne rodzaje klejów anaerobowych. Są one dzielone przede wszystkim pod kątem ich siły wiązania na kleje o niskiej, średniej oraz wysokiej sile.

Kleje o niskie i średniej sile wiązania stosowane są najczęściej w celu uszczelnienia i zabezpieczenia elementów metalowych przed odkręceniem, na przykład przy połączeniach gwintowych, łożyskach.

Z kolei kleje o wysokiej sile wiązania to kleje o zastosowaniu specjalistycznym, na przykład używane są w mechanice przemysłowej, w pracach instalacyjnych, w automatyce.

Kiedy stosuje się kleje anaerobowe?

Ze względu na swoje działanie klej ten przeznaczony jest przede wszystkim do stosowania przy połączeniach sztywnych.

Używany jest on głównie jako klej do gwintów – połączeń gwintowanych, klej do śrub. Może zastępować zawleczki i podkładki sprężynujące. Sprawdza się też do wałków, łożysk, tulei, kół zębatych, łańcuchowych, pasowych, metalowych konstrukcji skręcanych.

Wobec tego klej anaerobowy to niezastąpiony preparat w wielu branżach, w tym między innymi stosowany jest w mechanice, motoryzacji, do instalacji wodnych, C.O., wentylacyjnych, chłodniczych, gazowych.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *