Wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność przenoszenia ładunków o wysokich tonażach na pierwszym miejscu powinno stać bezpieczeństwo pracujących osób. Pewne umocowanie ładunku gwarantuje brak strat materialnych oraz co najważniejsze chroni ludzkie zdrowie i życie. Dlatego jest to tak ważne, aby dobrze rozumieć jak dobrać rodzaj zawiesia do zadania.
Środowisko pracy
Pierwszą istotną kwestią jest środowisko pracy zawiesia. Inne zawiesie sprawdzi się w przypadku przenoszenia ładunku w magazynie na pakę samochodu, a inne w warunkach podwyższonej temperatury panującej w obszarze technologicznym danej firmy.
Bardzo ważnym aspektem są substancje chemiczne występujące na danym stanowisku pracy. Ze względu na agresywne środowisko chemiczne niektóre zawiesia mogą niestety zupełnie się nie sprawdzić. Przykładowo, zawiesia wężowe z poliestru są bardzo odporne na kwasy mineralne, wytrzymają również obecność smarów i olejów, ale już zasady osłabiają ich strukturę.
Rodzaj przenoszonego materiału
Sam tonaż również nie mówi wszystkiego. Materiały o delikatnej powierzchni, pokrytej powłoką malarską mogą zostać dosyć łatwo uszkodzone. Użycie zawiesi łańcuchowych z pewnością będzie skutkować otarciem powierzchni. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będą zawiesia pasowe lub zawiesia wężowe.
Tu jednak jest druga strona medalu: przedmioty o ostrych krawędziach czy wystających ostrych elementach mogą uszkodzić samo zawiesie. Dlatego tak ważne jest umiejętne stosowanie zawiesi pasowych, czyli pilnowanie, aby przed obciążeniem nie były skręcone – może to skutkować nawet zerwaniem zawiesia w trakcie pracy.
Zawiesia wężowe – opasanie przenoszonego ładunku
Zawiesia wężowe są najchętniej stosowane tam, gdzie jest możliwe podniesienie ładunku metodą „na zaciąg”. Polega ona na opasaniu materiału pętlą wykonaną z zawiesia. Taki sposób gwarantuje, że obciążenie zostaje rozłożone na większej powierzchni.
Chroni to zarówno powierzchnię przenoszonego ładunku, jak również samo zawiesie. Efekt ten uzyskuje się dzięki uniknięciu koncentracji obciążenia w jednym punkcie.