Panele słoneczne dawno przestały być luksusem dostępnym nielicznym. Dziś na ich montaż decyduje się coraz więcej gospodarstw domowych. Inwestycja szybko się zwraca w postaci niskich rachunków za prąd i większego bezpieczeństwa energetycznego. Jakie są inne duże plusy fotowoltaiki w domu? I co z wadami tego rozwiązania?
Dlaczego warto zainwestować w panele słoneczne?
Panele fotowoltaiczne na dachu to bardzo ekologiczne i przyjazne portfelowi rozwiązanie. Specjalna instalacja przekształca promienie słoneczne w energię: pozyskają bez szkody dla środowiska i darmową. To bardzo wygodne, tanie i bezpieczne rozwiązanie.Fotowoltaika w domu oznacza większe bezpieczeństwo energetyczne. Gospodarstwo domowe przestaje być uzależnione od zewnętrznego dostawcy, ryzyko awarii prądu spada do minimum. Zakup paneli słonecznych oznacza także zwiększenie wartości nieruchomości – to bardzo dobra inwestycja, która choć początkowo wymaga nakładów finansowych, szybko przynosi wymierne korzyści.
Panele fotowoltaiczne – czy mają jakieś wady?
Fotowoltaika to nowoczesne i wygodne rozwiązanie, ale nie zawsze możliwe do wdrożenia – to jego podstawowa zaleta. Dach musi mieć bowiem odpowiednią konstrukcję, która utrzyma panele, a dodatkowo instalacja powinna być odpowiednio wyeksponowana na działanie promieni słonecznych. Montaż paneli w miejscu przez większość doby zacienionym, mija się z celem.Jako wadę fotowoltaiki wymienia się także koszta. W instalację trzeba bowiem na początku zainwestować – istnieje jednak wiele programów dopłat, a dodatkowo panele fotowoltaiczne z roku na rok tanieją.
Instalacja paneli fotowoltaicznych krok po kroku
Zakup paneli fotowoltaicznych to duża decyzja. Na początek warto znaleźć w okolicy miejsca zamieszkania firmę specjalizującą się z fotowoltaice i zapoznać się z jej ofertą i cennikiem. Potem można umówić się ze specjalistą, który oceni możliwość montażu paneli i wyceni usługę.Po zakupie paneli, te zostają umieszczone na dachu przez fachowców. Właściwie podłączone, będą gotowe do użycia. Potem wystarczy użytkować je zgodnie z zaleceniami producenta i od czasu do czasu wykonać przegląd instalacji, a w razie potrzeby także konserwację poszczególnych elementów.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.