Duże firmy transportowe muszą w obecnych czasach działać bardzo dynamicznie i szybko. Konkurencja jest ogromna, a koszty stałe związane z powierzchnią magazynową, personelem czy transportem stale rosną. Dlatego tak ważne jest wykorzystywanie w tej branży wszelkiego rodzaju sprzętu, również przeznaczonego do rozładunków towarów, szczególnie gabarytowych.
Dźwigi w transporcie
W branży transportowej często do rozładunków dużych towarów czy kontenerów wykorzystuje się wszelkiego rodzaju dźwigi. Są one niezastąpione w tego typu zadaniach i znacznie przyspieszają pracę.
Jednym z ważnych, jeśli nie najważniejszym, z elementów dźwigu są zawiesia linowe, które służą jako osprzęt pomocniczy do przeładunku, przenoszenia, przesuwania wszelkiego rodzaju ładunków.
Ogólne informacje o zawiesiach
Zawiesia linowe to montowany oddzielnie na haku zblocza, element, który bezpośrednio jest zaczepiany lub obwiązywany na ładunku. Producenci oferują bardzo szeroką gamę tego typu produktów, dzięki czemu można je wymieniać i dostosowywać do indywidualnych potrzeb, w zależności od rodzaju ładunku.
Zawiesia linowe są przede wszystkim wykonywane z bardzo wysokiej jakości lin stalowych. Ze względu na to, że są wykorzystywane przy pracy żurawi, suwnic czy innych urządzeń dźwigowych muszą być stabilne i bardzo wytrzymałe. Tego typu urządzenia przenoszą zazwyczaj ładunki ważące po kilka lub kilkanaście ton. Praca z zawiesiami musi więc być przede wszystkim bezpieczna.
Podstawowe parametry
Ze względu na charakter pracy, zawiesia linowe i ich produkcja jest szczegółowo uregulowana normą PN-EN 13414. Przepisy europejskie wprowadziły rozróżnienie zawiesi z lin, w zależności od osprzętu, jaki został zamontowany na końcach oraz od formy zawiesia.
Wcześniej obowiązywała polska norma, która rozróżniała zawiesia linowe na typ F (pętle z zaciskiem), typ zacisk stożkowy oraz pętle zaplatane. Zawiesia linowe dzielą się aż na 8 wariantów. A każdy z nich może mieć różne udźwigi. Zawiesia linowe przeznaczone do zadań specjalnych mogą mieć udźwig nawet do 132 ton.
Każda firma transportowa powinna mieć tego typu sprzęt w swoich zasobach. Przede wszystkim znacznie ułatwia to pracę i zapewnia większe bezpieczeństwo.