Obróbka metalu musi bazować na urządzeniach pozwalających na wykonanie dokładnego, szybkiego cięcia. W zakładach pracy, w których na co dzień obrabia się elementy metalowe, stosowane są specjalne przecinarki – piły taśmowe do metalu.
Czym są przecinarki taśmowe?
Piły taśmowe, określane także jako przecinarki taśmowe, to urządzenia stosowane w obróbce różnych materiałów, aby nadać im odpowiedni kształt i wymiary. Ich element tnący ma postać ząbkowanej wstęgi – taśmy, która przesuwa się względem ciętego materiału.
Wśród dostępnych wariantów urządzeń znajduje się Piła taśmowa do metalu, która używana jest do cięcia elementów wykonanych z różnych typów metali.
Jak działają piły taśmowe do metalu?
Piła taśmowa używana do cięcia metalu może być obsługiwana ręcznie lub może działać automatycznie albo półautomatycznie.
Ręczna piła taśmowa do metalu pozwala na przycinanie elementów swobodnie – w miejscu ich montażu albo na stole roboczym. Urządzenia tego typu sprawdzają się w warsztatach i w pracach w gospodarstwie domowym. Ze względu na ręczną obsługę cechują się niższą precyzją.
Automatyczne i półautomatyczne piły taśmowe do metalu wyposażone są w imadła i prowadnice umożliwiające automatyczne przesuwanie materiałów, dzięki czemu operator urządzenia nie musi przytrzymywać ich ręcznie. Takie urządzenia cechują się większą precyzją oraz bezpieczeństwem pracy.
Piła taśmowa do metalu – co można nią ciąć?
Przecinarka – piła taśmowa stosowana do metalu pozwala na przycinanie różnych elementów metalowych, między innymi wykonanych ze stali, aluminium, mosiądzu, miedzi i innych metali kolorowych – nieżelaznych.
Za pomocą piły taśmowej do metalu można ciąć elementy w formie:
– rur,
– prętów,
– płaskowników,
– kształtowników, na przykład kątowników i innych profili,
– elementów pełnych.
Gdzie zakupić przecinarkę taśmową do metalu?
Przecinarki taśmowe do metalu oferowane są bezpośrednio przez producentów lub można zamówić je w sklepach prowadzących sprzedaż urządzeń różnych marek.
Wybierając odpowiedniego dostawcę maszyn do obróbki, warto zwrócić uwagę na koszty piły oraz na zakres obsługi oferowanej przez sprzedającego, między innymi w zakresie dostawy urządzenia, jego montażu, uruchomienia oraz serwisu.