Specjalistyczny sprzęt i aparatura, jakimi są urządzenia ciśnieniowe muszą spełniać bardzo rygorystyczne warunki. Dlatego producent takich urządzeń oraz osoby odpowiedzialne na ich późniejszą obsługę muszą mieć nie tylko odpowiednią wiedzę i doświadczenie, ale także przejść specjalne szkolenia, które zapewnią właściwy poziom bezpieczeństwa.
Jakie urządzenia uznaje się za ciśnieniowe?
Do urządzeń ciśnieniowych, zgodnie z dyrektywą o urządzeniach ciśnieniowych, zalicza się wszelkiego rodzaju urządzenia lub ich zespoły, w których najwyższe ciśnienie jest o 0,5 bara wyższe niż ciśnienie atmosferyczne. Najważniejszą konsekwencją dyrektywy jest ujednolicenie przepisów dotyczących takich urządzeń na terenie Unii Europejskiej.Najczęściej spotykanymi urządzeniami ciśnieniowymi są m.in. kotły parowe, zbiorniki ciśnieniowe, rurociągi, gazociągi czy wymienniki pary. Jak widać, są one często używane nie tylko w różnych dziedzinach przemysłu, ale i w życiu codziennym.
Najważniejsze jest bezpieczeństwo
W związku z podwyższonym ciśnieniem w urządzeniach ciśnieniowych, bardzo ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa. Dlatego już na etapie projektowania należy zwrócić na ten aspekt szczególną uwagę. Przepisy wymagają, aby zarówno producent, jak i później użytkownik, przeszli odpowiednie szkolenia, potwierdzone otrzymaniem specjalnych certyfikatów. Z reguły przepisy wskazują też, jakich materiałów należy używać do produkcji urządzeń ciśnieniowych. Dzięki temu urządzenie będzie bezpieczne w czasie używania.Aby ułatwić obsługę urządzeń, podzielono je na dwie grupy, w zależności od używanej cieczy. Do grupy 1 zalicza się płyny niebezpieczne, czyli wybuchowe, łatwopalne, toksyczne lub utleniające. Grupa 2 obejmuje pozostałe ciecze.
Podstawowe warunki użytkowania urządzeń ciśnieniowych
Wszystkie urządzenia ciśnieniowe muszą być nie tylko wyprodukowane w odpowiedni sposób, ale też właściwie używane. Konieczne jest skrupulatne przestrzeganie instrukcji eksploatacji oraz instrukcji stanowiskowej.Obsługa urządzeń ciśnieniowych musi odbyć specjalistyczne przeszkolenie, które pozwoli im bezpiecznie wykonywać dozór. Warto też wiedzieć, że tzw. urządzenia bezobsługowe także wymagają odpowiedniego dozoru technicznego. Jego terminy określa instrukcja obsługi.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy PascalPolska.