Automatyzacja pracy jest jedną z rzeczy, która w ostatnim czasie zyskuje na ogromnej popularności. Przekłada się to nie tylko na obniżenie kosztów produkcji i poniesienie efektywności, ale również na możliwość kontrolowania pracy maszyn i urządzeń z jednego miejsca. Ile jednak kosztują komputery przemysłowe, niezbędne przy wdrożeniu automatyzacji pracy?
Wbrew pozorom na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na sklepowych półkach znajdziemy komputery przemysłowe już w granicach dwóch tysięcy złotych, jednak należy mieć na uwadze, że rozwiązania dedykowane i tworzone na zamówienie są znacznie droższe – nie rzadko wymagają budżetu na poziomie kilkunastu tysięcy złotych. Czy jednak warto inwestować w takie rozwiązania? Czym się one różnią od tańszych komputerów przemysłowych?
Niesprzyjające warunki pracy
Już na samym początku warto podkreślić, że komputery przemysłowe muszą pracować w niesprzyjających dla elektroniki warunkach. Dość często mamy niesprzyjającą temperaturę i zmienną temperaturę zewnętrzna (od 0 do nawet 60 stopni Celsjusza), dużą wilgotność oraz zapylenie powietrza. Wszystko to sprawia, że w przypadku zastosowania komputera domowego mielibyśmy do czynienia z pewną i szybką awarią.
Inna budowa komputerów przemysłowych
Ze względu na warunki, w których komputery przemysłowe muszą pracować, projektuje się je w odmienny sposób. Co prawda coraz częściej wykorzystuje się przy tym architekturę znaną z komputerów domowych i biurowych – x86 czy x64, w celu zapewnienia kompatybilności urządzeń peryferyjnych czy obniżenia kosztów produkcji, to jednak najpełniejsze wykorzystanie komputerów przemysłowych spotykamy w rozwiązaniach dedykowanych. Każdy komputer przemysłowy projektowany jest jednak w taki sposób, aby był jak najbardziej zwartą konstrukcją odporną na ewentualne uszkodzenia mechaniczne oraz konstrukcja chłodzoną pasywnie – bez wentylatorów wrażliwych na zapylenie.
Jaki system operacyjny?
W przypadku stosowania architektury x86 lub x64, komputer przemysłowy może pracować pod kontrolą popularnych systemów Microsoft Windows lub Linux. Jak wspomnieliśmy jednak wyżej, rozwiązania dedykowane, jak chociażby oferowany przez firmę Wind River Systems komputer oparty na VxWorks jest rozwiązaniem wbudowanym – tworzonym na potrzeby konkretnej platformy. Praca nad systemem operacyjnym od podstaw daje jednak możliwość pełniejszego wykorzystania komputera do sterowania fabryką. Nie mamy wtedy do czynienia z aplikacjami wręcz pożerającymi moc obliczeniową na niepotrzebne czynności działające w tle, a jednocześnie mogącymi wpływać na niestabilność pracy.
Podsumowując, jeżeli zależy nam na niezawodności wdrożenia automatyzacji pracy i sterowania maszynami przy pomocy komputerów przemysłowych, to warto postawić na urządzenia z wyższej półki wraz z ich jednoczesnym wdrożeniem.
Artykuł powstał we współpracy z firma Unisystem