Pianka dylatacyjna, czyli polietylenowa jest trwałym i odpornym tworzywem sztucznym o szerokim spektrum zastosowania, dostępnym zarówno w arkuszach, jak i rolkach. Pianka ta jest wytrzymała, sprężysta i chemicznie zahartowana na działanie czynników zewnętrznych. Sztywna struktura pianki dylatacyjnej sprawia, że jest popularnym materiałem do pakowania, skutecznie pochłaniając wstrząsy spełnia funkcję izolacyjną i ochronną. Dzięki nowoczesnej technologii produkcji ma wiele przeróżnych zastosowań na przykład w przemyśle, budownictwie czy transporcie. Jej duża gęstość zapewnia wysoką odporność na ucisk i napór z zewnątrz, co dodatkowo zwiększa trwałość pianki i elementów nią zabezpieczonych.
Specyfika i przeznaczenie pianki dylatacyjnej
Struktura pianki składa się z milionów małych, zamkniętych pęcherzyków, które są od siebie oddzielone. Jest to tworzywo sztuczne o właściwościach odpornych na zużycie czy zniszczenie, na działanie preparatów chemicznych oraz na zatłuszczenie czy też wilgoć. Konsystencja pianki nie przepuszcza bakterii i pleśni i jest odporna na temperatury od -60 do 90C. Jest dostępna w postaci ciętej na wymiar lub jako arkusze o różnych grubościach – od 3 mm do 50 mm. Pianka dylatacyjna po skompresowaniu powraca do poprzedniej formy i może być przechowywana latami – nawet w postaci skompresowanej – bez degradacji, a mimo to często wraca do poprzedniego kształtu.
Gdzie w praktyce stosowana jest pianka dylatacyjna
Rolki z pianki polietylenowej mogą być stosowane na przykład:
– jako pasy dylatacyjne, używane do izolacji oraz montażu podłóg,
– do wypełniania szczelin i luźnej przestrzeni w opakowaniach,
– do zapewniania barier termicznych,
– do zabezpieczania rur oraz kanałów, gdzie może zabezpieczać przed wilgocią,
– jako izolacja akustyczna.
Jest to tworzywo lekkie, trwałe i dosyć tanie – co zapewnia szereg zastosowań. Pianka polietylenowa to wytrzymały, sprężysty i bezwonny materiał, często używany do pakowania ciężkich lub wielkogabarytowych towarów ze względu na swoją sztywność lub delikatnych towarów ze względu na wysoką absorpcję uderzeń. Pianka dylatacyjna zapewnia dobrą izolację – jest odporna na rozlane płyny i długotrwałą wilgoć więc może być użyteczna również na zewnątrz.