Producenci opraw podtynkowych cały czas podążają za wszelkimi nowinkami w nowoczesnych aranżacjach wnętrz, dlatego też co sezon oferują nowe modele. W dużej mierze to właśnie szeroka i różnorodna oferta sprawia, że wiele osób nie wie na które oprawy punktowe postawić. Dzięki kilku naszym cennym wskazówkom dowiedzą się Państwo na które elementy warto zwrócić uwagę.
Kształt oczek ma znaczenie
Jeżeli chodzi o kształt oczek, to w dzisiejszych czasach zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszą się oprawy okrągłe. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że producenci mogą pochwalić się zdecydowanie większą ofertą. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby postawić na oprawy kwadratowe i prostokątne.
Wybór konkretnego rozwiązania zależy tak naprawę od indywidualnych preferencji każdego użytkownika. Osoby, które nie wiedzą na jaki kształt oczek postawić mogą skorzystać z fachowego doradztwa sprzedawcy lub projektanta wnętrz.
Jaki rodzaj gwintu?
Oryginalna oprawa podtynkowa może mieć różny rodzaj gwintu źródła światła, dlatego też tym bardziej należy zwrócić uwagę na ten element. Największym zainteresowaniem cieszą się oprawy punktowe E27, które przeznaczone są do standardowego napięcia 230 V. Wyróżnić można także oprawy punktowe E14, które wyposażone są w mniejsze gwinty o średnicy 14 mm. Oprawy tego typu także przystosowane są do napięcia 230 V.
Wielu renomowanych producentów oferuje oprawy z gwintami bagnetowymi (GU10 lub MR16), które od wielu sezonów królują na półkach sklepowych. Wyróżnić można także oświetlenie dekoracyjne na napięciu 12 V, które oparte jest na oprawach punktowych G4. Modele tego typu jak sama nazwa wskazuje przeznaczone są do współpracy z żarówkami o gwincie G4.
Możliwość regulacji
Dobra Oprawa podtynkowa powinna posiadać regulację kierunku oraz kąta podania światła. Największym zainteresowaniem cieszą się regulowane oprawy podtynkowe wyposażone w ruchomy pierścień wewnętrzny. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu można podkreślić wybrane elementy danego pomieszczenia.
Do wyboru są także stałe oprawy punktowe sufitowe, które nie posiadają możliwości regulacji. W tym konkretnym przypadku pierścień wewnętrzny jest nieruchomy. Źródło światła skierowane jest tylko w jednym kierunku, czyli w dół.