Podczas prowadzenia remontu powstaje dużo odpadów budowlanych. Nie można wyrzucić ich do normalnego kubła na śmieci zmieszane albo segregowane. Najlepszym wyborem będą kontenery na odpady budowlane, które mogą być podstawione we wskazane miejsce i odebrane wtedy, gdy są pełne.
Wynajem kontenerów na odpady budowlane i poremontowe
Osoba prywatna wykonująca remont może pozbyć się odpadów tego rodzaju na dwa sposoby. Może zrobić to bezpłatnie, dostarczając je do PSZOK-u, albo może zdecydować się na wynajem kontenera na odpady budowlane. Ta druga opcja jest zdecydowanie wygodniejsza i pozwala na łatwe i sprawne prowadzenie prac. Co więcej, nie jest związana z wysokimi wydatkami.
Gdy należy usunąć odpady pobudowlane i poremontowe, kontenery na odpady na wynajem umożliwiają wyrzucanie ich na bieżąco albo też wyrzucenie wszystkiego od razu.
Najlepiej zamówić kontenery na odpady budowlane jeszcze przed rozpoczęciem prac, aby pojemnik pozwalał na pozbywanie się odpadków systematycznie. Wtedy odpady nie będą niepotrzebnie zajmowały miejsca na placu budowy, w domu, mieszkaniu. Oczywiście, można wynająć kontener także po zakończeniu prac, aby za jednym zamachem pozbyć się wszystkich śmieci.
Co można wyrzucić do kontenera na odpady budowlane?
Do kontenera na odpady budowlane można wyrzucić między innymi: gruz zmieszany, papę, styropian, w tym styropian brudny z kawałkami tynku, płyty kartonowo-gipsowe, siatki montażowe, profile metalowe, drewno pobudowlane. Także do kontenerów należy wyrzucać wiaderka po cemencie i farbach, folie malarskie, worki po materiałach budowlanych.
Do kontenerów na odpady tego typu nie można wyrzucać: wełny szklanej i wełny mineralnej, opadów niebezpiecznych, na przykład chemikaliów, azbestu, eternitu, sprzętu elektronicznego, ziemi, piasku, czystego gruzu. W przypadku tych odpadów konieczne jest zamówienie osobnych kontenerów lub specjalistyczna utylizacja.
Ile trzeba zapłacić za kontener na odpady po remoncie?
Koszt związany z wynajmem kontenera na odpady pobudowlane i poremontowe zależny jest od jego wielkości i typu odpadów.
Najmniejsze kontenery mają pojemność około 1 metra sześciennego, natomiast największe do 36 metrów sześciennych. Do prac w domu czy mieszkaniu najczęściej zamawiane są kontenery mające około 5 metrów sześciennych – to koszt rozpoczynający się około 500 złotych.
Jeśli zatem szykuje się remont lub też już teraz jest on w trakcie, warto pomyśleć o zamówieniu kontenera na odpady budowlane o odpowiedniej wielkości. Za niewłaściwe postępowanie z takimi odpadami grożą wysokie kary!