Zabezpieczenie balkonu bądź tarasu przed działaniem warunków atmosferycznych to podstawa długiego użytkowania bez konieczności wymiany lub naprawy płytek balkonowych. Jak powinno wyglądać zabezpieczenie balkonu przed zgubnymi skutkami działania wody oraz mrozu?
Dlaczego warto zabezpieczyć balkon?
Hydroizolacja balkonu to sposób na długotrwałe korzystanie z balkonu lub tarasu bez zmartwień, jakie mogą za sobą nieść zmieniające się pory roku, a co za tym idzie warunki pogodowe. Deszcz, mróz oraz odwilż to bardzo niebezpieczne zjawiska pogodowe dla naszego tarasu oraz balkonu. W takich warunkach atmosferycznych bardzo szybko może dojść do zawilgocenia powierzchni oraz popękania płytek, pod które dostanie się woda. Hydroizolacja balkonu ma zapobiec destrukcyjnym działaniom natury.
Hydroizolacja – dwie czy trzy warstwy?
Przeprowadzając hydroizolacje balkonu warto pokusić się o założenie trzech warstw masy uszczelniającej taras. Niektóre źródła mówią, że wystarczy zastosować dwie warstwy masy uszczelniającej na balkon, by hydroizolacja była skuteczna, ale większość specjalistów sugeruje zastosowanie trzech warstw.
Pierwsza warstwa masy uszczelniającej taras zakładana jest bezpośrednio na warstwę betonu. Masa uszczelniająca na balkon to izolacja bitumiczna, która przykleja się bezpośrednio do podłoża. Przed położeniem drugiej zewnętrznej warstwy masy uszczelniającej taras warto zastosować folię w płynie lub masy uszczelniające taras, które są zaprawami. Ostatnia, trzecia warstwa uszczelniająca jest to klej do płytek. Masa uszczelniając na balkon w postaci kleju pozwoli skutecznie zamontować płytki, a jednocześnie nie pozwoli na przedostawanie się wilgoci pod terakotę, które powoduje pękanie płytek.
Tak przygotowany taras czy balkon, gdzie została użyta masa uszczelniająca na balkon w trzech warstwach, daje duże szanse na uniknięcie remontów balkonu po każdej zimie. Remontując balkon warto zwrócić uwagę, by korzystać z dobrych jakościowo preparatów. Masy uszczelniające taras, które będą słabej jakości, mimo niższej ceny, mogą zwiększyć koszt remontu lub wykończenia tarasu, czy balkonu. Nietrwałe środki, które będą zmuszały do kilkukrotnych poprawek to strata czasu oraz pieniędzy. Wiąże się to z dodatkowymi nerwami oraz wiecznie trwającym remontem, który będzie nieskuteczny.