W dobie szalejącej inflacji inwestycja w grunty to jedna z najbezpieczniejszych przystani dla pieniędzy. Bez znajomości rynku i podstawowych praw gospodarki przestrzennej łatwo jednak na tego typu interesie ponieść realną stratę. Jeśli więc temat, jakim są nieruchomości inwestycyjne interesuje Cię, bądź chcesz poszerzyć swoją wiedzę by uniknąć błędów finansowych, koniecznie zapoznaj się z poniższym tekstem.
Czym są nieruchomości inwestycyjne?
Międzynarodowa norma International Accounting Standards (IAS) określa Nieruchomości inwestycyjne jako typ gruntów, budynków i obiektów budowlanych utrzymywanych w celu uzyskania dochodów. Krótko mówiąc, są to więc obiekty służące do generowania zysku dla inwestora, który w tymże celu je nabywa.
Nieruchomości inwestycyjne to nie tylko popularne ostatnio mieszkania pod wynajem. Do tej kategorii zaliczymy także hale, magazyny oraz place wynajmowane pod działalność przemysłową, usługową bądź składową oraz lokale z przeznaczeniem pod siedziby firm. Warunkiem uznania za nieruchomość inwestycyjną jest regularna stopa zwrotu najczęściej czynsz płacony przez ajenta.
Jak nabywać nieruchomości inwestycyjne?
Kupując nieruchomość inwestycyjną należy zwracać uwagę na jej położenie (im bliżej centralnych części miast i węzłów dróg ekspresowych tym większa szansa na większą stopę zwrotu).Na rynku istnieje wiele nieruchomości wystawionych na sprzedaż, jednak nie wszystkie będą w przyszłości nadawać się do prowadzenia tamże działalności gospodarczej, nie na wszystkich też istnieje możliwość budowy. Jeśli dokumenty planistyczne stawiają bariery dla danych działek, nie przyniosą one kupującemu je rentierowi spodziewanych dochodów.
Aby więc nie popełnić błędu i nie kupić działki z ograniczeniami, należy gruntowanie zapoznać się ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego danej gminy oraz planami miejscowymi, jeśli rzeczony teren je posiada. Wskazane dokumenty pokażą, czy dla danego terenu nie ma istotnych ograniczeń i zapisów wykluczających uzyskanie satysfakcjonującego przychodu. Jeśli zaś nabywamy dom lub mieszkanie pod cele inwestycyjne należy przed zakupem sprawdzić ich stan techniczny. Może się bowiem okazać, iż ich stan jest tak zły, że remont wielokrotnie przewyższy potencjalne dochody – wówczas należy odstąpić od kupna.
Trendy kształtują rynek
W dzisiejszym, szybko rozwijającym się świecie nie można bazować na ściśle akademickiej wiedzy inwestycyjnej. Trendy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, miejscem zamieszkania czy przemysłem zmieniają się z dnia na dzień. Warto więc badać potrzeby, wymagania i specyfikę rynku lokalnego, by jak najlepiej wybrać nieruchomość i by obrót nimi przyniósł jak największy zysk.
Inwestowanie w nieruchomości to kwestia tak skomplikowana jak nowoczesny komputer – mechanizmy suburbanizacji, prawa rynku, dokumenty planistyczne i uwarunkowania społeczne. To wszystko należy zdiagnozować, by mieć pewność, że zakupiona nieruchomość da wysoki zysk.