Niesamowite, że technologia rozwija się w szybkim tempie. Wystarczy spojrzeć na drukarki 3D, czyli urządzenia, o których kilkanaście lat temu nikt nawet nie marzył. Są jednak jeszcze inne sprzęty wspomagające pracę człowieka. Mowa o specjalnych wycinarkach, wykonujących swoje czynności dzięki laserom.
Jak działają maszyny do cięcia laserem?
Za pomocą takich urządzeń można bez problemu rozdzielać zarówno materiały metalowe, jak i niemetalowe o każdej grubości. Co ciekawe, całe zadanie odbywa się w sposób bezdotykowy. A to sprawia, że maszynę da się stosować wielokrotnie. Nie pojawią się widoczne uszkodzenia czy zniekształcenia. To bardzo ważna zaleta.
Oczywiście, aby maszyny do cięcia laserem zdały egzamin, należy je umiejętnie obsługiwać. Promień laser powinien być dokładnie poprowadzony i połączony, kiedy styka się z danym produktem poddawanym obróbce! Wówczas nastąpi roztopienie się konkretnego punktu – zwiększona ilość ciepła spowoduje, że laserowa wiązka o średnicy co najwyżej pół milimetra przetnie materiał.
Wybór urządzenia
Wiemy już, jak ogólnie działają maszyny do cięcia laserem. Rodzi się jednak pytanie, jakie z nich będą najbardziej przydatne. Wiele zależy od indywidualnych potrzeb oraz samego zakładu produkcyjnego. Najważniejszym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę, jest moc lasera. Im większa, tym przetniemy grubszy materiał.
Jeżeli już odkryjemy, jaka moc okaże się najbardziej efektywna, to trzeba jeszcze zastanowić się nad wyborem technologii. W tym temacie najlepiej postawić na urządzenie pracujące w oparciu o światłowód. Nie jest to tani sprzęt, ale warto w niego zainwestować, gdyż pozwoli na korzystniejsze funkcjonowanie firmy, a co za tym idzie, na wymarzone zyski.
Co przetnie taka maszyna?
Na koniec przyjrzyjmy się jeszcze zastosowaniu owych sprzętów. Okazuje się, że wycinarka laserowa poradzi sobie z wieloma materiałami używanymi z obróbce przemysłowej. Dzięki niej można w pełni bezpiecznie i równo, pod każdym kątem, przeciąć nie tylko stal i aluminium, ale także tworzywa sztuczne, ceramikę, a nawet szkło czy inny delikatny produkt. Nic dziwnego. Duża prędkość promienia lasera plus jego elastyczność to zalety, które pozwalają na takie czynności.