Drewniana podłoga jest bardzo wrażliwa na wiele czynników, które niszczą jej delikatną strukturę. Dlatego też warto znać czynniki niszczące podłogi, by jak najlepiej zabezpieczyć ją przed ewentualnymi uszkodzeniami. Tylko w ten sposób drewniana podłoga może wyglądać pięknie i służyć przez wiele lat.
Co niszczy podłogi? – jak dbać o drewnianą podłogę, by wyglądała pięknie?
Drewniana podłoga jest klasycznym i eleganckim elementem wykończenia wnętrza. Bardzo często staje się wiodącym punktem aranżacji pomieszczenia. Bardzo dobrze drewno wygląda w salonie, sypialni lub gabinecie. Jednak, by przez długi czas cieszyło oko mieszkańców świetnym wyglądem, należy odpowiednio o nie dbać i nie narażać na bezpośrednie uszkodzenia. Czynnikami niszczącymi drewniane podłogi są przede wszystkim uszkodzenia spowodowane przez zwierzęta, wodę lub przy okazji przesuwania po drewnianej podłodze ciężkich przedmiotów. W takich przypadkach na podłodze pojawiają się rysy i zadrapania, które znacząco pomniejszają urok i klasę drewnianej podłogi. Dlatego też warto nie dopuszczać do takich sytuacji i dokładać wszelkich starań, by podłoga miała jak najmniejszy kontakt z czynnikami niszczącymi. Dzięki temu będzie wyglądała świetnie bardzo długo.
Drewniane podłogi muszą być regularnie czyszczone, by nie dopuścić do sytuacji, gdy pył i kurz osiadający na podłodze będzie podczas chodzenia wciskany w jej strukturę. Pozostawienie kurzu i zabrudzeń na podłodze spowoduje, że jej powierzchnia stanie się porysowana i straci swój urok. Posiadając drewnianą podłogę warto zrezygnować ze zwykłych odkurzaczy i nabyć odkurzacz z turbo szczotką, która posiada dodatkowe kółka prowadzące. Zapobiega to rysowaniu powierzchni podłogi podczas odkurzania.
Podłoga drewniana jest szczególnie narażona na uszkodzenia w domu, w którym przebywają małe dzieci. Wszystkie rozlane napoje powinny być więc szybko sprzątane, gdyż plamy i zabrudzenia mogą powodować powstawanie nieodwracalnych uszkodzeń w podłodze. Warto także wiedzieć, iż pod podłodze wykonanej z drewna nie można chodzić w szpilkach. Działa to niszcząco na jej strukturę i powoduje powstawanie zarysowań. Dobrym pomysłem jest położenie dywanu lub wykładziny w miejscach szczególnie narażonych na uszkodzenia. Ponadto podłogę wykonaną z drewna trzeba czyścić tylko środkami specjalnie przystosowanymi do takich powierzchni. Zwykłe środki czyszczące mogą bowiem uszkodzić jej strukturę.
Pęcznienie desek – wpływ wody na drewniane podłogi
Niestety podstawowym wrogiem drewnianej podłogi jest woda. Zbyt duże jej ilości powodują pęcznienie desek i powstawanie rozwarstwień. Dlatego też tak ważne jest to, by myjąc podłogę używać tylko minimalnej ilości wody.
Stosowanie się do przedstawionych zaleceń sprawi, że drewniana podłoga będzie świetnie wyglądać przez wiele lat, nawet przy intensywnym użytkowaniu.