Katastrofy naturalne i zagrożenia ze strony człowieka są i były na porządku dziennym. W mediach często słyszymy o celowych podpaleniach domów, obiektów handlowych bądź o przypadkowych wybuchach pożarów z powodu złego stanu technicznego budynku czy instalacji. Rolą współczesnych budowniczych jest zastosowanie takich rozwiązań w budynkach, by w razie pożaru zniwelować straty w mieniu i ludziach.
Szkło a ochrona przeciwpożarowa
Wymogi bezpieczeństwa odnośnie szklanych konstrukcji w budownictwie uregulowane są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 r., w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – Dziennik Ustaw nr 75 z 15.06.2002 r. z późniejszymi zmianami oraz w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 15.01.2002 r., w sprawie szczegółowego zakresu i formy audytu energetycznego – Dziennik Ustaw nr 12 z 15.02.2002 r. z późniejszymi zmianami.
Zgodnie z zapisami w wyżej wspomnianych rozporządzeniach, przegrody szklane muszą spełniać następujące wymogi: zapewniać oświetlenie naturalnym światłem dziennym na odpowiednim poziomie; chronić przed nadmiernymi stratami ciepła w pomieszczeniach ogrzewanych; chronić przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych, takich jak: gwałtowne opady, porywisty wiatr, burze, grad, śnieg, silne mrozy; redukować hałas dobiegający z zewnątrz budynku; chronić przed zapyleniem z powietrza zewnętrznego i przedostaniu się smogu z zewnątrz (szczególnie istotne w większych miastach, takich jak Kraków, gdzie czystość powietrza pozostawia wiele do życzenia); zapewniać dopływu odpowiedniej ilości powietrza do wentylacji pomieszczeń; wykazywać odpowiednie warunki ogniotrwałe. Dzięki zastosowaniu się do wyżej wspomnianych wymogów można mieć pewność, że przegroda przeciwpożarowa ze szkła zastosowana w konkretnym obiekcie będzie nie tylko cieszyć oko, ale także będzie bezpieczna.
Przegroda przeciwpożarowa ze szkła – zastosowanie
Szklane przegrody przeciwpożarowe stosuje się głównie w obiektach użyteczności publicznej. Rzadko kiedy stosuje się je w budynkach wielorodzinnych, a praktycznie wcale nie montuje się ich w budynkach jednorodzinnych. Głównie spotkać takie rozwiązanie można w bankach, instytucjach finansowych i prywatnych firmach.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Esglas.