Dla sporej grupy osób gitterbox jest dość tajemniczym pojęciem. Niektórym może się kojarzyć z grami komputerowymi. Tymczasem jest to nazwa pojemnika siatkowego, wykonanego zwykle z metalu. Wykorzystuje się go powszechnie w przemyśle i transporcie.
Budowa gitterboxa
Gitterbox to bardzo solidny pojemnik, zrobiony zazwyczaj z metalu, choć coraz częściej są też spotykane pojemniki siatkowe zrobione z tworzywa sztucznego. Cechą charakterystyczną dla tych pojemników są uchylne klapy, które bez problemu pozwalają załadować nawet duży czy o skomplikowanym kształcie towar. Solidność budowy sprawia, że chętnie wykorzystuje się go w branżach, gdzie trzeba składować lub transportować ciężkie przedmioty. Odpowiednie podstawki na spodzie pozwalają na bezproblemowy przewóz gitterboxów wózkami widłowymi.Gitterbox wymiary ma standaryzowane, dzięki temu doskonale nadaje się do sztaplowania. To ułatwia magazynowanie, a przede wszystkim oszczędza miejsce.
Metalowe czy plastikowe
Najczęściej spotyka się gitterboxy metalowe. Mają one mnóstwo zalet, które sprawiają, że tak chętnie się z nich korzysta. Jednak obecnie gitterbox plastikowy nie tylko dorównał metalowemu, ale nawet w niektórych aspektach go przewyższa. Niewątpliwą zaletą, ważną przede wszystkim w transporcie, jest dużo niższa waga pojemnika plastikowego. Dlatego szukając pojemników do transportu, warto postawić na gitterbox plastikowy. Jeśli zależy nam na ograniczeniu hałasu, to gitterbox plastikowy jest zdecydowanie lepszym wyborem. Uderzenia metalowych części o plastik nie są tak głośne, jak metalu o metal. Tu zdecydowanie wygrywa tworzywo sztuczne.
Trzeba przy tym pamiętać, że wytrzymałość plastikowych gitterboxów jest również bardzo wysoka.
Rozmiar jest ważny
Zwykle przed kupnem pojemników zastanawiamy się nad ich rozmiarem. Ponieważ gitterbox wymiary ma różne, można wybrać optymalny rozmiar, który najlepiej będzie spełniał swoje zadania. Jeśli wybierzemy gitterboxy z certyfikatem EPAL, będziemy mieć też pewność, że wszystkie kupione pojemniki będą takie same. Chyba nie trzeba dodawać, jak to ułatwia transport i składowanie. Gitterboxy z EPAL-em będą takie same na całym świecie. Żywotność gitterboxów jest długa, ale trzeba pamiętać o ich właściwej konserwacji, która może jeszcze przedłużyć funkcjonowanie. Po zakończeniu eksploatacji, pojemniki należy oddać do recyklingu.