Elastomery to polimerowe tworzywa sztuczne, a także naturalne (np. kauczuk naturalny), które mają coraz częstsze zastosowanie w bardzo wielu branżach przemysłowych. Stanowią bardzo szeroką grupę tego rodzaju tworzyw, do których zaliczyć możemy również gumy czy silikony. Elastomer silikonowy coraz częściej wykorzystywany jest również w budownictwie.
Właściwości elastomerów silikonowych
Ich najważniejszą właściwością jest to, że potrafią zmieniać swój kształt pod wpływem działania sił mechanicznych jak rozciąganie czy ściskanie, ale z zachowaniem ciągłości swojej struktury. Są więc tym samym bardzo odporne na ich działanie i pomimo silnego ściskania czy ciągnięcia powracają do swoich poprzednich wymiarów. Wszystko to zawdzięczają swojej szczególnej budowie, w której dochodzi do, tzw. ruchów segmentalnych. Niektóre z nich można rozciągnąć nawet o 1000 % bez zniszczenie ich struktury.
Kolejną bardzo ważną cechą elastomerów silikonowych jest to, że potrafią zachować swoje właściwości nawet w bardzo ekstremalnych warunkach. Są odporne na skraje temperatury, związki chemiczne i inne agresywne substancje. Dzięki bardzo wielu możliwościom ich komponowania powstają tworzywa o bardzo różnorodnym przeznaczeniu.
Elastomer silikonowy – co jeszcze warto o nim wiedzieć?
W zależności od rodzaju zachowuje one swoje właściwości nawet w bardzo skrajnych temperaturach. Może to być zarówno od -100 do 300 stopni Celsjusza. Już samo to wystarczy, aby był stosowany w bardzo wielu gałęziach przemysłu. Bardzo dobrze znosi również skrajne wahania temperatur.
To tworzywo niezwykle odporne na starzenie się oraz promieniowanie UV, ozon, utlenienie oraz inne czynniki atmosferyczne i co bardzo ważne – jest również odporny na spalanie.
Jeszcze jedną bardzo istotną cechą jest jego zdolność zachowywania swoich właściwości pod wpływem takich substancji jak alkohol, roztwory kwasów, zasad i soli, a także rozpuszczalniki, oleje i smary mineralne.
Branża budowlana a elastomer silikonowy
Jego niezwykłe właściwości sprawiły, że jest tworzywem wykorzystywanym w różnorakich branżach, w tym także budowlanej. Jest przede wszystkim używany do uszczelnień oraz jako element łączący lub izolujący od chłodu. W formie natrysków tworzy się z niego ocieplenia szczególnie tam, gdzie wymagane są wyjątkowo sterylne warunki.
Świetnie się również sprawdza w formie posadzek na basenach, saunach i innych obiektach rekreacyjnych, gdzie prawidłowa izolacja od chłodu i higieniczne warunki są niezwykle ważne i wpływają na komfort użytkowania takich miejsc.