Często podczas prac remontowych wymagane jest połączenie dwóch rzeczy ze sobą. Można by powiedzieć, że jest to niemożliwe zadanie. Jednak obecne produkty pokazują, że wszystko staje się realne do wykonania. Kiedy chcemy zatem trwale połączyć ze sobą dwa metalowe elementy, to klej anaerobowy będzie idealnym rozwiązaniem.
Co to takiego i jakie ma zastosowanie?
Jest to specyfik wykorzystywany do wzmocnienia uszczelnień i łączenia ze sobą metalowych elementów. Jednak klej ma o wiele więcej zastosowań. Jest to tak zwany klej beztlenowy, wiążący ze sobą przedmioty dzięki braku powietrza. Jest on wykorzystywany w przypadku zabezpieczenia gwintów. Można go użyć wtedy, gdy części, które mamy w planie połączyć są sztywne i między nimi widnieje szczelina nie większa niż 0,5 mm.
Służy on również do osadzania łożysk i kół zębatych w przypadku maszyn rolniczych.
Działanie kleju beztlenowego
Konsystencja kleju jest ciekła, co powoduje że zaczyna on działać, kiedy odcięty zostaje dostęp tlenu, poprzez połączenie ze sobą dwóch powierzchni. Klej po nałożeniu go, na przykład na dwie metalowe części, ze stanu ciekłego przechodzi w stały i łączy ze sobą dwa elementy. Brak tlenu powoduje utwardzenie kleju. Natomiast sam metal pełni rolę katalizatora, który przyspiesza ten cały proces.
Klej ten jest w stanie utwardzić się praktycznie na każdej powierzchni, jednak to na jak długo i jak szybko zostanie to wykonane zależy głównie od aktywności materiału. Bowiem wyróżniamy tak zwane materiały aktywne i nieaktywne. Czym się tak naprawdę od siebie różnią? Materiały aktywne to na przykład miedź, jej stopy i stałe konstrukcyjne. Do nieaktywnych natomiast należą plastiki i ceramika, aluminium sezonowane oraz powierzchnie cynkowane.
Jak należy właściwe nanieść klej anaerobowy?
Aby we właściwy sposób połączyć lub uszczelnić ze sobą dwie części, klej musi zostać prawidłowo zaaplikowany. Musimy pamiętać o tym, że powierzchnie, które mamy w planie połączyć muszą być odpowiednio wyczyszczone i suche. Należy nałożyć na jeden element kilka kropel kleju i płynnym ruchem złączyć go z drugim. Element należy mocować ruchem obrotowym i powolnie zakręcać zakrętkę. Ruch ten sprawi, że klej zostanie rozprowadzony dokładnie i szczelnie połączy dwie części.
Klej ten jest dobrym rozwiązaniem, gdy potrzebujemy szybkiego i skutecznego zespolenia dwóch części. O jego dostępność nie należy się martwić, gdyż znajdziemy go w każdym sklepie budowlanym. Jego cena zależna jest głównie od firmy, jednak nie są to duże kwoty.