Oprogramowanie ERP jest jednym z najlepszych rozwiązań, dzięki któremu zarządzanie przedsiębiorstwem stanie się prostsze i znacznie bardziej przejrzyste. Jest to system, który doskonale sprawdzi się zarówno w mniejszych, jak i większych firmach o bardzo różnorodnym charakterze działalności.
Czym jest ERP?
ERP, czyli z języka angielskiego Enterprise Resource Planning – w tłumaczeniu na język polski znaczy to tyle, co planowanie zasobów przedsiębiorstwa. To zbiór informatycznych systemów, dzięki którym zarządzanie przedsiębiorstwem na wielu obszarach zostaje w dość znaczący sposób ułatwione.
W przedsiębiorstwach system ERP funkcjonuje w formie specjalnego oprogramowania instalowanego na wykorzystywanych w firmie urządzeniach – zarówno stacjonarnych, jak i mobilnych. Szczególnie ta ostatnia opcja daje dużo możliwości zarządzania sprawami przedsiębiorstwa nawet będąc daleko od siedziby firmy.
Stabilność i bezpieczeństwo – największe atuty systemów ERP
Oprogramowanie ERP jest na tyle nowoczesne, że bez większych przeszkód można dopasować je nie tylko do specyfiki obszaru działania firmy, al e również jej wielkości czy struktury. W tym przypadku nawet bardzo duża ilość danych nie będzie wpływała na bezpieczeństwo i jakość działania systemu.
Aby jednak system ERP działał zgodnie z oczekiwaniami musi być przede wszystkim:
– poddawany na bieżąco aktualizacjom,
– wyposażony w dodatkowe możliwości niezwykle przydatne w danej branży,
– regularnie serwisowany (tu bardzo ważne jest także tworzenie kopii zapasowych wszystkich ważnych danych).
Duża łatwość wdrożenia w firmie
Cechą charakterystyczną oprogramowania ERP jest jego modułowa struktura, co znacząco nie tylko ułatwia pracę, ale również sprawia, że takie oprogramowanie w swoim zastosowaniu będzie niezwykle elastyczne. To idealne sytuacja dla wielu firm, które będą mogły funkcjonalność ERP dopasować do własnych, indywidualnych potrzeb.
Interesując się systemem ERP warto również wiedzieć, że ma on jako jeden z nielicznych doskonałą zdolność do wpisywania się w istniejącą strukturę informatyczną każdego przedsiębiorstwa. W tym przypadku jest jednak jeden, dość znaczący wymów – aby system ERP działał zgodnie z oczekiwaniami konieczne jest posiadanie doskonale udokumentowanego graficznego interfejsu.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.