Bez stolarki budowlanej nie powstałby żaden wygodny dom. Materiał, z którego są wykonane, jest niezniszczalny. Można go poddawać w nieskończoność recyklingowi. Dlatego z pewnością okna aluminiowe cieszyć się będą wciąż rosnącą popularnością wśród inwestorów. Czym charakteryzuje się stolarka wykonana z wiecznego metalu aluminium.
Aluminium – nota charakterystyczna
Surowcem do wyrobu okien aluminiowych jest aluminium techniczne, którego początki sięgają miejsca wewnątrz ziemi. Tam zalegają złoża tlenków glinu. Czysty glin otrzymuje się za pomocą kilku metod obróbki chemicznej.
Wydobycie i przerób
Po wykopaniu przez ogromne maszyny odkrywkowe zostaje rozdrobniony w tak zwanych młynach kulowych. Kolejnym etapem jest ekstrakcja. Proces wydobycia metalu z utlenionej formacji minerałów zachodzi w obecności wodorotlenku sodu i wapna palonego.
Kolejnym sposobem na otrzymanie aluminium jest rafinacja elektrolityczna. Rozpuszczony w elektrolicie, którym jest kriolit, poddany zostaje boksyt (ruda glinu) działaniu prądu elektrycznego o mocy setek tysięcy amperów.
Kolorystyka i faktura
Okna aluminiowe najokazalej wyglądają w naturalnej kolorystyce wytopionego w galwanicznym kotle glinu. Jednak nie ma przeciwwskazań, by kolorystyka okien mogła zaprezentować się w gamie kolorów znanej z palety barw RGB.
Rodzaje okien aluminiowych
Podstawowy podział, dotyczy ilości szyb. Najczęściej spotyka się zestawy dwóch lub trzech szyb.
I w zależności od charakterystyki termicznej budynku szkło można wyposażyć w dodatkowe komponenty. Wewnątrz zespolonych tafli szyb może się znajdować gaz. Pierwiastki takie jak gazy szlachetne należące do grupy helowców z układu okresowego pierwiastków, mają znakomite właściwości izolujące. Bierze się to z ich braku reaktywności. Są w zasadzie biologicznie obojętne i nie wchodzą w reakcje chemiczne z innymi znanymi na ziemi pierwiastkami. Najbardziej użytecznym gazem w tej sytuacji jest argon. Wypełnia się nim przestrzenie między szybami.
W domach pasywnych stosuje się dodatkowy element pozwalający zatrzymywać promieniowanie podczerwone wewnątrz budynków. Są to powłoki refleksyjne. Wpuszczają promienie słońca do wewnątrz ale odbijają wypromieniowane ciepło z powrotem w kierunku pomieszczenia.
Okucia okien
Okna aluminiowe, by mogły działać prawidłowo i spełniać zadania w 100% potrzebują uzbrojenia. Poszczególne części okien pełnią różne funkcje dlatego wyposażenie też musi być dostosowane do ruchu, jaki wykonuje skrzydło.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm