Gaz jest pod wieloma względy bardzo dobrym paliwem – jego zasoby są nadal dość duże, by ludzkość mogła korzystań z nich jeszcze przez całe dziesięciolecia, a z drugiej strony gaz ziemny (sprawdź junkers.pl) to paliwo o wiele bardziej ekologiczne. Jego spalanie jest mniej szkodliwe niż w przypadku węgla i ropy.
Największym obecnie producentem gazu w Europie Północnej jest Norwegia, która wydobywa gaz ziemny pod dnem Morza Norweskiego i Północnego.Złoża te zapewniają bezpieczeństwo energetyczne temu…

Złoża te zapewniają bezpieczeństwo energetyczne temu państwu jak i jego sąsiadom, oraz oczywiście stałe dochody, które dzięki wcześnie przyjętym zależnościom politycznym są przeznaczane wyłącznie na modernizację norweskiej gospodarki. O tym, jak znaczące są te złoża, świadczy incydent z 2006 roku, gdy na rynku gazowniczym w Anglii nastąpiło niespotykane jak dotąd notowanie – ceny jakie miał wówczas gaz ziemny osiągnęły, i to po raz pierwszy w historii, wartości ujemne. Producenci gazu zostali wówczas zmuszeni dopłacać jego odbiorcom, aby pozbyć się zgromadzonych nadwyżek tego towaru. Było to bezpośrednio związane z uruchomieniem nowego gazociągu Langeled, który zaczął transportować gaz ziemny z Norwegii do Anglii.


W Polsce gaz ziemny wydobywa…

gaz ziemny

Foto: www.phys.yoyo.pl

W Polsce gaz ziemny wydobywa się na Podkarpaciu w miastach takich jak Sanok, Jasło, Gorlice, Przemyśl i Husów, oraz w rejonie Zapadliska Przedkarpackiego. Wysokometanowy gaz ziemny znajduje się również w kopalni węgla kamiennego w GOP, w województwie Wielkopolskim oraz Lubuskiem( w Drezdenku ). Pierwsze tamtejsze odwierty zakończyły się powodzeniem i planuje się nowe uruchomienie aż trzynastu kopali gazu na rok 2012 – 1012. Badana jest także możliwość występowania złóż tego paliwa kopanego w okolicach Szamotuł oraz Czarnkowa i Trzcianki.

gaz ziemny

Foto: postcarbon.pl

gaz ziemny

Foto: www.zgapa.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>