Energia odnawialna to każda jej forma uzyskiwana z zasobów, które są w stanie zregenerować się w całości w czasie mniejszym niż kilkaset lat. Zalicza się tu energię uzyskiwaną z biomasy, energię prądów morskich, a przede wszystkim – tę odzyskiwaną z wiatru. Ta energia elektryczna należy zresztą do najtańszych. Jakie są jej wszystkie zalety?
Wbrew pozorom nie wszystkie źródła odnawialne są całkiem ekologiczne – niektóre produkują produkuje CO2 i inne szkodliwe związki.Zalety energii odnawialnej – galeria

energia elektryczna

Foto: www.termodom.pl

tańszy prąd

Foto: s.v3.tvp.pl

energia elektryczna

Foto: cdn.morguefile.com

Jednak energia wiatrowa jest ekologiczna i bezpieczna w pełni, jest też niezwykle opłacalna – wystarczy dodać, że typowa turbina wytwarza ponad czterdzieści razy więcej prądu elektrycznego, niż potrzeba do jej budowy i obsługi. Jej największą zaletą jest właśnie cena, tym bardziej, że ceny źródeł konwencjonalnych, czyli węgla, ropy i gazu, stale rosną. Wynika to między innymi z popytu światowego i ograniczoności ich zasobów, które zresztą są na wyczerpaniu. Cena jednej baryłki ropy w ostatnich latach wzrosła z 15 $ do ponad 100 $, natomiast ceny energii wiatru maleją – zatem to także dużo tańszy prąd.

Ceny energii elektrycznej w Polsce…

Ceny energii elektrycznej w Polsce i innych państwach wzrosły ostatnio nie z racji nowych wiatraków( jest ich u nas zresztą ciągle niewiele ), ale poprzez nieustannie drożejące źródła konwencjonalne, takie jak węgiel czy ropa. Tymczasem dowiedziono naukowo, że ogólne koszty pozyskiwania energii wiatrowej maleją wraz ze zwiększającą się skalą produkcji turbin i rosnącym postępem technicznym. Czy zatem przybywające powoli wiatraki oznaczają dla Polaków nowe podwyżki cen prądu. Przeciwnicy takich elektrowni podnoszą kwestię wzrostu cen w trakcie rozwoju energetyki wiatrowej danego kraju, najczęściej powołując się na przykład Danii.

Po części to zresztą prawda, że energia w Danii nie jest tania, jednak jest to ogólnie jeden z bogatszych i zarazem najdroższych krajów na całym świecie. Nie ma to nic wspólnego z faktem, że działa tam wiele farm wiatrowych, drogie jest tam także paliwo konwencjonalne. Czy więc energia odnawialna w Polsce może się jeszcze przyjąć. Tak, ponieważ – po początkowych inwestycjach – pociąga ona za sobą mniejsze, realne koszty pozyskiwania energii. Trzeba tylko uświadamiać o tym społeczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>