Decydując się na instalację lub modernizację centralnego ogrzewania wybieramy urządzenia grzewcze pozwalające na uzyskanie optymalnych wyników spalania. O wyborze zadecyduje także wiele warunków technicznych budynku i jego otoczenia.
Przede wszystkim o rodzaju paliwa, które będzie napędzać kocioł zadecydują przyłącza mediów dostępne w budynku. Większość nowoczesnych osiedli domków rodzinnych powstaje dziś na obrzeżach miast, gdzie zazwyczaj nie doprowadzono gazociągu.


http://www.junkers.pl/pl/pl/produkte_1/systemhaeuser_1/systemhaeuser.html

Foto: www.mizar.pl

Dlatego najpopularniejszym rozwiązaniem będzie wybór kotła centralnego…

Dlatego najpopularniejszym rozwiązaniem będzie wybór kotła centralnego ogrzewania na paliwa stałe, takie jak węgiel i drewno. Właściciele zorientowani na ochronę środowiska mają ponadto wybór paliw o mniejszym współczynniku szkodliwości poprzez emisje produktów spalania do atmosfery wraz z dymem. Są to coraz popularniejsze i wciąż udoskonalane biopaliwa oraz eko groszek. Najczęściej podłączenie pieca elektrycznego w miejscach odległych od centrów aglomeracji także nie powinno sprawiać trudności.

kocioł jednofunkcyjny

Foto: systemyogrzewania.pl

Przyznać jednak należy, że ogrzewanie domu lub mieszkania na prąd elektryczny pozostaje wciąż bardzo drogim sposobem. Kolejna decyzja podczas planowania instalacji centralnego ogrzewania będzie to wybór pomiędzy kotłem jednofunkcyjnym a dwufunkcyjnym. Należy pamiętać o tym, że podłączenie kotła jednofunkcyjnego wymagało będzie dodatkowej instalacji zasobnika na ciepłą wodę użytkową. Natomiast kocioł dwufunkcyjny ma wbudowany system ogrzewania wody podobny do tego działającego w przepływowych podgrzewaczach wody.

Przy czym pamiętać należy jednak o tym że podłączenia kotła do centralnego ogrzewania nie będziemy mogli zrealizować samodzielnie, a jedynie z pomocą profesjonalisty, który posiada stosowne uprawnienia. Szczególnie instalacje gazowe obłożone są przepisami bezpieczeństwa instalacji. Niemniej jednak zarówno kotły na energię elektryczną oraz na paliwa stałe powinny być podłączone z zachowaniem niezbędnej ostrożności i staranności. Inwestycja w profesjonalne podłączenie to nie tyko inwestycja we własne bezpieczeństwo ale także gwarancja pomocy w razie awarii urządzenia, lub jednego z elementów instalacji grzewczej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>